1318

بی‌بی‌سی و جابجایی "جلاد و شهید" در دهه شصت

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و جابجایی "جلاد و شهید" در دهه شصت

مدت ها است شبکه بی‌بی‌سی فارسی در سیاستی آشکار در تلاش است تا اتفاقات تاریخی دهه شصت و درگیری ها و ترور ها را به گونه ای دیگر روایت کند.
در این بین برخی از عوامل داخلی هم بی‌بی‌سی فارسی را در پیاده سازی این سیاست یاری کرده اند که از جمله آن می توان به انتشار نوار صوتی مخدوش مرحوم آیت الله منتظری اشاره کرد که در آن وی از برخی اعدام های اعضای منافقین در ایران در تابستان سال 67 و بعد از عملیات نظامی مستقیم این گروهک تروریستی علیه ایران انتقاد کرده بود و بی‌بی‌سی هم در همراهی آشکار با این نوار صوتی از تروریست های اعدامی سال 67 با عنوان زندانی سیاسی یاد می کند.

اخیرا هم این شبکه در برنامه صفحه 2 آخر هفته خود به تعبیر به نقد روایت ایران از آن دهه می پردازد اما آشکارا به جابجایی صفحات و روایت های تارخی دهه شصت می پردازد. بی‌بی‌سی فارسی در این برنامه مشخصا دست بر روی فیلم برتر و تحسین شده "ماجرای نیمروز" به کارگردانی "محمد حسین مهدویان" می گذارد. فیلمی که به روایت تاریخی بخشی از جنایت های منافقین در سال های اول دهه شصت می پردازد. این شبکه تلاش می کند روایت این فیلم از این سال ها را نوعی دست کاری تاریخی بنامد و از آن علنا به تزویر یاد می کند. 

بی‌بی‌سی در این برنامه دقیقا همان سیاستی را پیاده می کند که چندی پیش رهبر انقلاب به اشاره کردند یعنی به وضوح اقدام به جابجایی "جلاد و شهید" می کند بدون آنکه از روی مخاطبان و بیش از 17 هزار شهید ترور که توسط این جانیان به شهادت رسیده بودند خجالت بکشد. بی‌بی‌سی در این برنامه به بهانه نقد فیلم "ماجرای نیمروز" علنا به دفاع از گروهی می پردازد که علاوه بر کشتن مردم بی پناه کوچه و خیابان به جنگ مسلحانه علنی علیه نظام روی می آورد و در کنار ارتش عراق به خوش خدمتی برای صدام می پردانزند.
اما سئوالی که در اینجا پیش می آید این می باشد که چه شده است که بی‌بی‌سی علنا از این گروه تروریستی به حمایت می پردازد؟ چه شده است که این شبکه تبدیل به رسانه این گروهک شده است؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل