1322

واکنش بی‌بی‌سی به طرح تخفیف مجازات متهمان مواد مخدر در ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   بررسی طرح اصلاح مجازات اعدام برای محکومین مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به طرح تخفیف مجازات اعدام متهمان مواد مخدر در ایران و بررسی کلیت آن در مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی بررسی کلیت طرح تخفیف مجازات اعدام مربوط به متهمان مواد مخدر در مجلس شورای اسلامی کشورمان، با انتشار گزارشی به این موضوع واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش اخیر خود با اعلام این خبر که «مجلس ایران کلیات طرح تخفیف اعدام محکومان مواد مخدر را تصویب کرد»، می‌نویسد: «مجلس ایران کلیات طرح تخفیف مجازات اعدام محکومان مواد مخدر را تصویب کرد. در صورت تصویب نهایی، مجازات اعدام بعضی از محکومان مواد مخدر، به حبس‌های طولانی و جریمه نقدی تبدیل می‌شود.

۱۸۲ نماینده مجلس به این طرح رأی موافق و ۳۶ نفر رأی مخالف دادند. شش نماینده هم ممتنع بودند.

بر اساس این طرح افرادی که به خاطر حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند، در صورتی که دادگاه آن‌ها را محارب تشخیص ندهد، از مجازات اعدام معاف خواهند شد.

افرادی هم که کم‌تر از صد کیلوگرم تریاک و گراس، و کم‌تر از دو کیلو هروئین و کوکائین داشته باشند، دیگر شامل مجازات اعدام نخواهند شد.

اما استفاده از سلاح به قصد مقابله با ماموران پلیس، داشتن نقش سردستگی یا سرمایه‌گذاری در گروه‌های مواد مخدر و استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال در این راه، همچنان مجازات اعدام در پی خواهد داشت.

بر اساس این طرح، قرار است یک ماده به قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر فعلی اضافه شود. این قانون در سال ۱۳۶۷ تصویب شده و ۴۵ ماده دارد که در صورت تصویب نهایی مجلس و تأیید شورای نگهبان به ۴۶ ماده تغییر خواهد کرد.

حدود ۷۰ درصد اعدام‌ها در ایران مربوط به جرائم مواد مخدر است.»

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز می‌آورد: «علی لاریجانی رئیس مجلس، طرح را به کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بازگرداند تا بیشتر بررسی شود. او گفت هدف رفع "اختلاف‌ها در خصوص جزئیات" است.

اما شماری از نمایندگان با ارجاع طرح به کمیسیسون قضایی مخالف بودند. برای این موضوع رأی‌گیری شد و ۸۱ نماینده با ارجاع آن مخالفت کردند اما اکثریت (۱۳۵ نفر) موافق برگرداندن طرح به کمیسیون قضایی بودند.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس که حقوقدان است، در تذکری آیین‌نامه‌ای گفت این تصمیم توجیهی ندارد چون سال گذشته فوریت آن با رأی اکثریت قاطع رأی آورده بود و امروز هم کلیات آن تصویب شد.

او عده‌ای را به "کارشکنی" در تصویب طرح متهم کرده و گفته شاید علت تعویق پی در پی این طرح این باشد که مطابق یکی از تبصره‌ها، این ماده عطف به ماسبق می‌شود و شماری از محکومان فعلی به اعدام معاف می‌شوند.»

اما این واکنش در شرایطی صورت می‌گیرد که باید توجه داشت، جمهوری اسلامی ایران در همسایگی بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان قرار دارد و همین موضوع باعث شده است که بیشترین خطر و آسیب را از سوی قاچاق و مصرف مواد مخدر تجربه کند.

علاوه بر این، همین موقعیت باعث شده است که نه تنها شاهد مقابله برای در امان نگاه داشتن جامعه ایرانی در مقابل مواد مخدر باشیم، بلکه کشورمان در خط مقدم مقابله با مواد مخدر در عرصه بین المللی فعالیت کند و به عنوان شاه راه ترانزیت و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سایر نقاط جهان، مانعی جدی و اثرگذار در این مسیر باشد.

از طرفی بررسی آثار اعتیاد به مواد مخدر به خوبی نشان می‌دهد که هر گرم از این مواد افیونی، می‌تواند خانواده‌ها را از هم بشاد و خود به عنوان مادر آسیب‌های اجتماعی متعدد، جامعه را به سمت نابودی سوق دهد.

مقابله جدی جمهوری اسلامی با قاچاقچیان و فروشندگان مواد مخدر با توجه به هجمه بالای ترانزیت این مواد از کشور همسایه و هم مرز افغانستان، توانسته است تا حد زیادی این آسیب‌ها را کنترل کند؛ هرچند در کنار این مقابله‌های امنیتی و قضائی، لزوم پرداختن به فرهنگ سازی نیز احساس می‌شود.

اما آیا این همان چیزی است که غرب برای جامعه ایرانی می‌خواهد؟!

آیا دشمنان این سرزمین که به دنبال ایجاد روزنه‌هایی مختلف برای نفوذ به جامعه ایرانی و پیاده کردن طرح‌ها و اهدافشان هستند، با جامعه ای سالم به این خواسته خود می‌رسند؟!

آیا کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا که رهبران مافیای مواد مخدر از افغانستان به سراسر جهان هستند و ترانزیت این مواد افیونی را مدیریت می‌کنند، از ایستادگی جدی ایران در مقابل این قاچاق راضی هستند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل