1325

دومین سالگرد برجام و اعتراف کارشناس بی‌بی‌سی به بد عهدی آمریکایی ها

5 سال قبل

هم رسانی

    دومین سالگرد برجام و اعتراف کارشناس بی‌بی‌سی به بد عهدی آمریکایی ها

برجام دو ساله شد. توافقی که با تلاش های دولت حسن روحانی میان ایران و 6 کشور جهان در رابطه با مسئله اتمی تهران به دست آمد. برجام دوسالگی خود را در حالی سپری می کند که کار شکنی ها و نقض عهدهای مکرر آمریکا و زیاده خواهی های این کشور ادامه اجرای این توافق نامه چند جانبه و دوام آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.
در همین خصوص محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مصاحبه ای در نیویورک بیان داشت: "آمریکا کمترین پایداری را در برجام داشته است و به ایران اجازه نداده از منافع کامل این توافق بهره ببرد."

در سالگرد دوسالگی برجام دراقدامی قابل توجه بی‌بی‌سی فارسی همراه با برخی از روزنامه های حامی دولت یا به آن هیچ اشاره ای نکردند و به سهم خواهی های درونی خود از قدرت پرداختند و یا با نگاهی حاشیه ای به برجام از آن به عنوان سندی بر بی اعتمادی به آمریکا پرده برداشتند.

علیرضا نامور حقیقی از کارشناسان برجسته شبکه بی‌بی‌سی مهم ترین انتقادها به برجام را اینگونه برمی شمرد:
1- نادیده گرفته شدن حقوق ملی ایران.
2- آمریکایی‌ها در برجام توانستند به ازای تعلیق تحریم ها، سطح فعالیت‌های هسته‌ای را کاهش داده امّا اکنون قصد دارند این تحریم‌ها را به بهانه‌هایی چون حقوق_بشر و فعالیت‌های موشکی بازگردانند.
3- در نتیجه برجام، ایران به بازاری برای فروش کالاهای غربی تبدیل شده است.
4- همچنان به دلیل فشارهای آمریکا بر بانک‌های خارجی، ایران از بازپس‌گیری پول فروش نفت خود با محدودیت روبرو است.
در دوسالگی برجام امید این بود که بی‌بی‌سی تنها به بد عهدی آمریکایی ها اعتراف نکند بلکه چه خوب بود این شبکه به مخاطبان خود در خصوص فضا سازی رسانه ای و ریل گذاری برای تحقق این قرارداد توضیحی اجمالی می داد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل