1336

اعتراف بی‌بی‌سی به نقش ایران در عقب نشینی عربستان در موضوع قطر

5 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف بی‌بی‌سی به نقش ایران در عقب نشینی عربستان در موضوع قطر

«عبد الله المعلمی»، نماینده عربستان در سازمان ملل در یک نشست کوتاه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران که امارات دیروز در مقر سازمان ملل آن را تشکیل داده بود، شرکت کرد.
وی در این نشست تاکید کرد: چهار کشور تحریم کننده قطر تاکید کردند که در خصوص بحران قطر بازگشت به وضعیت سابق صورت نگرفته است و هرگز بر سر رعایت اصول شش‌گانه که در سطوح رسمی مختلفی برای قطر وضع شد هیچ اغماض و مصالحه ای در کار نیست.

طبق گفته المعلمی، این اصول شش گانه مواردی مانند پایبندی به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، جلوگیری از تامین مالی و ایجاد فضای امن برای این گروه‌ها و تعلیق همه اقدامات تحریک آمیز و ایراد سخنرانی هایی است که با تحریک به نفرت‌پراکنی و خشونت همراه باشد.

این دیپلمات سعودی تاکید کرد: اجرای این اصول و به روز رسانی مکانیزم نظارت بر آن باید از عناصر محوری برای سازش و مذاکره تلقی شود و کشورهای عربی تا زمانی که مساله این شروط در میان است، هیچ راه حل میانه‌ای را نمی پذیرند.

نماینده عربستان در سازمان ملل با بیان اینکه پذیرش شروط کشورهای تحریم کننده قطر باید برای این کشور کار آسانی باشد، گفت: بستن شبکه «الجزیره» هیچ ضرورتی ندارد.
وی اظهار داشت: اگر تنها راه حل برای توقف اقدامات تحریک آمیز بستن شبکه «الجزیره» باشد، اقدام مناسبی است اما اگر این کار بدون بستن این شبکه هم عملی شود، باز هم خوب است، در واقع مهم دستیابی به هدف مد نظر است.

در حقیقت، در رسانه‌ها، بیان موارد ششگانه و بیان اینکه بستن الجزیره ضرورتی نداد، به معنای حذف شروطی مثل قطع روابط دیپلماتیک با ایران یا توقف پخش شبکه الجزیره قطر یا برچیدن شدن پایگاه ترکیه، تفسیر شد. کردند با طرح عقب نشینی عربستان مهر تائیدی بر مساله زدند.

بی‌بی‌سی فارسی در تحلیل این مساله به این موضوع اعتراف کرد که تنها دلیل عقب نشینی عربستان در قبال قطر نقش تاثیر گذار ایران بوده بی‌بی‌سی به این مساله اشاره کرد که عربستان و آمریکا به این نتیجه رسیده اند که با نزدیکی قطر به ایران موازنه در منطقه به نفع ایران تغییر کرده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل