1340

بی‌بی‌سی فارسی و سانسور اخبار مرتبط با یمن

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی و سانسور اخبار مرتبط با یمن

ائتلاف سعودی به سرکردگی عربستان از فرود هواپیمای متعلق به سازمان ملل در فرودگاه صنعا جلوگیری کرد. براساس شواهد موجود ائتلاف سعودی به دلیل حضور سه تن از خبرنگاران «بی‌بی‌سی» در این هواپیما از فرود آن در این کشور ممانعت به عمل آورده است.
ائتلاف عربستان مدعی شده که نمی‌توان سلامتی خبرنگاران را در مناطقی که نیروهای انصارالله در کنترل خود دارند، تضمین کرد. این در حالی است که ممانعت از ورود خبرنگاران و پوشش رسانه‌ای، تلاش‌های بشردوستانه برای جلب‌ توجه جامعه جهانی به اوضاع فاجعه‌بار یمن را با مانع مواجه می‌کند.

از آغاز این جنگ تاکنون بیش از 12 هزار نفر از جمله بسیاری از زنان و کودکان کشته شده‌اند؛ به حدی که بان کی مون، دبیرکل سابق سازمان ملل اوایل ژوئن ۲۰۱۶ در گزارشی دربارۀ ناقضان حقوق کودکان، ائتلاف تحت رهبری سعودی را مسئول ۶۰ درصد از مرگ‌ومیرهای کودکان در یمن در سال ۲۰۱۵ عنوان کرده و عربستان را در لیست سیاه ناقضان حقوق کودک قرار داده بود که درنهایت با فشار قدرت‏های غربی و همچنین با تهدید متحدان منطقه‏ای آل سعود مبنی بر قطع کمک‏های مالی به سازمان ملل، بان کی مون مجبور شد نام عربستان را از این لیست سیاه حذف کند.

علاوه بر آن حکومت سعودی از زمان حمله به یمن تاکنون به محاصره همه‏ جانبه این کشور پرداخته و از ارسال کمک‏های بشردوستانه از جمله مواد غذایی و دارو که در زمره نیازهای ضروری و فوری مردمی یمن است، جلوگیری می ‏کند. ممانعت از ارسال کمک‏های بشردوستانه صلیب سرخ جهانی به قربانیان (نظامی یا غیرنظامی)، کشتار غیرنظامیان از جمله کودکان و زنان و حمله به سیلوهای گندم، ممانعت از کمک‏های دارویی و پزشکی، حمله به زیرساخت‏های غیرنظامی و زیربنایی یمن از جمله "نیروگاه برق صنعا" و حمله به "فرودگاه صنعا"، استفاده از سلاح‏های ممنوعه علیه مردم یمن از جمله بمب‌های خوشه‌ای ساخت آمریکا، شیوع بیماری‌های واگیردار از جمله "وبا"، قحطی شدید و آوارگی میلیون‌ها نفر در این کشور از جمله جنایات عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری آن علیه مردم یمن محسوب می‏ شود.

حال با تمام این جنایت هایی که سعودی در حال ارتکاب آن در یمن است بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یک رسانه که وظیفه اش تولید و گزارش اخبار به صورت مستقلانه می باشد جز حامیان اصلی ائتلاف سعودی می باشد. و در این مدت از پوشش اخباری که به ضرر سعودی ها باشد جلوگیری کرده است و جالب است که در آخرین خبر که مرتبط با ممانعت فرود هواپیمای حامل خبرنگاران در یمن توسط سعودی ها بوده عاملی که برای این امر ذکر می شود حضور خبرنگاران بی‌بی‌سی در این پرواز بوده است. و این سئوال پیش می آید که بی‌بی‌سی فارسی را چه شده است که حتی آنجایی که منافع خبرنگاران بی‌بی‌سی نیوز در میان است باز هم به دنبال منافع سعودی می باشد؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل