1349

انتقال داعش به افغانستان و سکوت رسانه ای بی‌بی‌سی

5 سال قبل

هم رسانی

   انتقال داعش به افغانستان و سکوت رسانه ای بی‌بی‌سی

شکست‌های پی در پی داعش و ناکامی جریان‌های تکفیری – تروریستی در دستیابی به اهداف خویش سبب شده است که حامیان بین‌المللی داعش به فکر گشودن حوزه‌های جغرافیایی دیگری در سطح منطقه، برای استمرار فعالیت‌ها و بقاء داعش باشند.
گروهی که طی سال‌های اخیر به عنوان یک «ابزار» با تکیه بر «صنعت خشونت»، بیش‌ترین نقش را در پیشبرد و تحقق منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آمریکایی – اسرائیلی - اروپایی داشته است. اینک موضوع شکست‌های داعش در عراق، سوریه و مناطق پیرامونی از یک طرف و ضرورت پیگیری و تحقق منافع آمریکا در منطقه با استفاده از یک ابزار درون منطقه‌ای از سوی دیگر سبب شده است که مسئله انتقال فعالیت‌های داعش جهت احیا و بازسازی و تقویت مجدد آن در دستور کار حامیان بین‌المللی‌اش قرار گیرد. افغانستان یکی از گزینه‌های مهم برای این کار در نظر گرفته شده است.

نکته مهمی در این زمینه وجود دارد. پرسش اینجاست که آمریکایی‌ها با انتقال داعش به افغانستان دنبال چه هدفی هستند؟ آیا خود افغانستان هدف است یا سکوی پرتابی است برای رفتن به سایر مناطق.؟ مناطقی در شمال که به روسیه نزدیک می باشند و یا مناطقی در داخل روسیه و یا ایالت سین‌کیانگ که یک ایالت مسلمان‌نشین متعلق به چین است یا منطقه هلمند و زابل که هم مرز با ایران است.

در این شکی نیست که آمریکایی ها با ترانزیت داعشی ها به افغانستان هدف فراتر از این کشور را نشانه گرفته اند. اما در این بین در فضای رسانه ای آن نکته ای که بسیار نمود دارد سکوت برخی رسانه های غربی همچون بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص می باشدو این تکته به ویژه در خصوص شبکه بی‌بی‌سی فارسی از اهمیت ویژه تری از آن جهت برخوردار است که این شبکه به صورت تخصصی در فضای افغانستان در حال فعالیت است و کادر فعالی را در این کشور دارد. لیکن در راستای اهداف آمریکا در منطقه و در افغانستان در موضوع مهم و حساس فوق سکوت را سیاست خود قرار داده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل