1361

نارضایتی بی‌بی‌سی از ترکیب مجمع تشخیص مصلحت نظام

5 سال قبل

هم رسانی

   آیت‌الله هاشمی شاهرودی- رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

اخیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی برای یک دوره پنج ساله معرفی کردند.
از جمله افراد حقیقی که به اعضای مجمع اضافه شده اند می توان به احمد توکلی، سید ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف اشاره کرد. رهبری در بخشی از حکم خود بر لزوم تغییرات در ساختار و محتوا مجمع تاکید کردند و بخشی از تغییراتی که مد نظر است را به این ترتیب تاکید کردند:
"- سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.
- سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.
- سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.
- ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.
- چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور."

در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی که وابسته به دولت انگلیس می باشد در گزارش و یادداشت مفصلی به بررسی حکم جدید رهبری پرداخت. بی‌بی‌سی سعی کرد در گزارش های خود از دو منظر به بررسی حکم جدید رهبری بپردازد. اول آنکه این شبکه سعی کرد افراد جدید که به جمع مجمع تشخیص اضافه شده اند را زیر سئوال ببرد به ویژه شخص سید ابراهیم رئیسی و محمد باقر قالیباف را حال آنکه بر خلاف آنکه بی‌بی‌سی به دنبال القا این موضوع می باشد که حضور رئیسی در مجمع را به واسطه حضورش در انتخابات معرفی کند اما به نظر بیشتر این حضور به واسطه جایگاه حقوقی وی بوده از آنجایی که مرحوم طبسی تا پایان عمر به عنوان عضو مجمع حضور داشتند. هر چند که استفاده از آقای رئیسی در مجمع تشخیص حتی به واسطه حضوش در انتخابات و رای بالای 16 میلیونی به وی کاری کاملا صحیح می باشد.

بی‌بی‌سی فارسی از یک منظر دیگر هم به بررسی این حکم پرداخت. بی‌بی‌سی دستورات جدید رهبری در این حکم به ویژه "مساله نظارت بر سیاست های کلی" را مورد بررسی قرار داد و سعی کرد این بخش از حکم را در راستای نفوذ سیاسی رهبری معرفی کند. حال آنکه این بخش از حکم در دو سه سال آخر مجمع قبلی و در دوران مرحوم هاشمی اجرایی شده بود و مرحوم آقای هاشمی هم به آن اشاره کرده بودند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل