1368

وحشت جنگنده آمریکایی از پهپاد ایرانی در نگاه بی‌بی‌سی!

5 سال قبل

هم رسانی

   اعتراض به ادعای پرواز پهپاد ایرانی در نزدیکی ناو آمریکایی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از پرواز پهپاد ایرانی در نزدیکی جنگنده آمریکایی خبر داده است.

  به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، ضمن اعلام خبر پرواز پهپاد ایرانی در نزدیکی جنگنده پیشرفته آمریکایی، تلاش کرده است تا وحشت غرب از توان دفاعی و هوافضای جمهوری اسلامی را مخفی نگاه دارد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «پهپاد ایرانی به "سی متری جنگنده آمریکایی در خلیج فارس رسید"»، این گونه نوشته است: «نزدیک شدن یک پهپاد ایرانی به یک جنگنده ‌ اف-۱۸‌-ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، این جنگنده را مجبور به مانور اضطراری برای فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتس کرد.

مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای، اقدام پهپاد ایرانی را "خطرناک" و "برخلاف عرف و قوانین دریایی بین‌المللی" خواند و گفت این سیزدهمین باری است که در سال ۲۰۱۷، نیروی دریایی آمریکا با عملیات "خطرناک یا غیرحرفه‌ای" نیروهای ایران مواجه شده است.

در این بیانیه آمده که جنگنده هورنت آمریکایی قصد فرود از ارتفاع چند هزار پایی را بر عرشه ناو داشت اما حضور پهپاد باعث شد هواپیما برای فرود مجبور به مانور شود تا با پهپاد ایرانی، شصت متر افقی و سی متر عمودی فاصله بیندازد.

نیروهای آمریکایی چند بار از طریق یک خط رادیویی اضطراری به هدایت‌کنندگان پهپاد هشدار دادند اما گزارش شده که هشدارهای رادیویی نادیده گرفته شده؛ هر چند که کمی بعد پهپاد از منطقه دور شده است.

بنا بر گزارش‌ها به نظر می‌رسد این پهپاد مسلح نبوده است.»

بی‌بی‌سی در این باره با تلاش برای کتمان ترس غرب از قدرت هوافضای جمهوری اسلامی ایران، ادامه می‌دهد: «در ماه‌های اخیر چندین بار گزارش شده که پهپادهای ایرانی به نیروهای آمریکایی در سوریه یا خلیج فارس نزدیک شده‌اند.

هجدهم خرداد امسال، نیروی ویژه مشترک عملیات "عزم راسخ" (Inherent Resolve) آمریکا خبر داد که یک فروند جنگنده اف-۱۵ نیروی هوایی این کشور یک فروند پهپاد رزمی نیروهای شبه نظامی طرفدار بشار اسد را در نزدیک محور تنف در سوریه سرنگون کرده است که بعداً روشن شد این پهپاد شاهد ۱۲۹ (پهپاد شناسایی-رزمی نیروی هوافضای سپاه پاسداران) بوده است.

دوازده روز بعد، یک فروند شاهد ۱۲۹ در ساعت ۱۲: ۴۰ بامداد ۳۰ خرداد در حالی که به سمت موقعیت نیروهای ائتلاف آمریکا در سوریه در حال پرواز بود هدف یک موشک اف-۱۵ ئی نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت و ساقط شد.

یک روز پیش از آن، نیروی هوایی پاکستان یک شاهد ۱۲۹ را در مرز شرقی ایران با پاکستان منهدم کرده بود.

در دو هفته گذشته ایران و آمریکا یکدیگر را به اقدام غیرحرفه‌ای و نزدیک شدن بیش از حد قایق‌های تندروی ایران و ناوهای آمریکا در خلیج فارس متهم کرده‌اند.»

اما آیا تنگه هرمز و خلیج فارس جای حضور نیروهای کشورهایی است که در این منطقه قرار دارند، یا جای حضور نظامی کشوری که هزاران کیلومتر با این منطقه فاصله دارد؟!

آیا این ایران است که حق دارن در آب‌های خلیج فارس و به ویژه اطراف تنگه هرمز که جزو این سرزمین است حضور داشته و از مرزها و منافع ملت دفاع کند و یا حق آمریکایی‌هاست که به دلیل تجاوزگری و گسترش استعمار در این منطقه جولان دهند و امنیت مردم را به مخاطره بیاندازد؟!

آیا این آمریکایی‌ها هستند که از نزدیک شدن قایق‌ها و پهپادهای ایرانی به ناوها و جنگنده‌هایشان می‌توانند ابراز اعتراض کنند یا این ایران است که باید از آن‌ها بازخواست کند که چرا و به چه دلیل به مرزهای آبی و هوایی سرزمینمان نزدیک شده‌اند؟!

از همه این‌ها گذشته، چه اتفاقی افتاده است که کشور مدعی قدرت اول نظامی جهان، از نزدیک شدن قایق ایرانی و یا پهپاد غیر مسلح ایرانی به ناور و جنگنده فوق پیشرفته خود هراسان می‌شود و این گونه خود را به زمین و هوا می‌کوبد؟!

هرچند چنین ادعاهایی فقط ادعا بوده و هیچ سندی برای آن وجود ندارد و مقامات نظامی کشورمان نیز که همواره در اظهاراتشان نشان داده‌اند، در موضوعات مربوط به امنیت این سرزمین ترسی از هیچکس ندارند و وقتی لازم باشد تفنگداران آمریکایی را هم در خلیج فارس به زانو در می‌آورند، در این موارد ادعاهای مذکور را تأیید نکرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل