1371

هشدار بی‌بی‌سی درباره حمایت‌های مالی از داعش بدون ذکر منبع!

5 سال قبل

هم رسانی

   ادامه حمایت های مالی غربی - عربی از داعش در سکوت بین المللی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی در خصوص تداوم حمایت‌های مالی از داعش هشدار داده است، اما به منابع غربی – عربی این حمایت‌ها اشاره‌ای نمی‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به بیانیه‌ای که سازمان ملل متحد منتشر کرده است، در خصوص تداوم فعالیت‌های تروریستی داعش با بهره گیری از حمایت‌های مالی که دریافت می‌کند، هشدار می‌دهد اما در گزارش خود هیچ اشاره‌ای به منابع مختلف غربی – عربی این حمایت‌های مالی ندارد.

بی‌بی‌سی فارسی در توضیح این گزارش تصویری که توسط "شهریار صیامی"، گزارشگر خود و با تیتر «هشدار سازمان ملل درباره داعش» تهیه کرده است، می‌نویسد: «کارشناسان سازمان ملل هشدار داده‌اند با اینکه توان مالی و نظامی داعش کاهش یافته، این گروه همچنان با حمایت مالی، هوادارانش را به انجام حمله در کشورهای مختلف تشویق می‌کند. در گزارش شورای امنیت، از نفوذ داعش در آسیای جنوب شرقی هم ابراز نگرانی شده است. برای مثال، در فیلیپین در دو ماه گذشته خشونت‌ها جان حدود ۷۰۰ نفر را گرفته.»

اما آیا اگر بی‌بی‌سی و سازمان ملل متحد به واقع به دنبال مقابله با داعش بوده و از آینده فعالیت‌های این تروریست‌ها نگران هستند، نباید در گزارش خود اندک اشاره‌ای به منابع مالی این جنایت کاران و حامیان پشت پرده خون ریزی‌هایشان داشته و خواستار قطع این حمایت‌ها می‌شدند؟!

آیا این گونه سکوت نشان دهنده این واقعیت نیست که پرداختن به منابع مالی داعش و دیگر تروریست‌های فعال در منطقه، ما را به کشورها و دولت‌هایی می‌رساند که حامیان اصلی این شبکه و سازمان به اصطلاح بین المللی هم هستند و نباید فکر مخاطبین به سمت واقعیت‌هایی که علیه آن‌هاست کشیده شود؟!

داعش علیرغم این که در ظاهر اجماع جهانی برای مقابله با آن وجود دارد، امروزه به عنوان ثروتمندترین گروه تروریستی در جهان شناخته می‌شود و منابع تأمین نیازهای مالی و درآمد این جنایت کاران همچنان قابل دسترس است.

یکی از این منابع درامد حاصل از قاچاق نفت و فروش آن در بازار سیاه است که تحقیقات و اطلاعات غیر قابل انکار از نقش آفرینی کشورهایی مانند عربستان سعودی، ترکیه، ایالات متحده آمریکا و انگلیس در این درآمدزایی است.

یکی دیگر این منابع، سرقت و فروش آثار باستانی و تاریخی کشورهای عراق و سوریه است که می‌توان آن‌ها را در بازارسیاه کشورهای مختلف عربی و غربی پیدا کرد.

علاوه بر این حمایت‌های آشکار مادی، تسلیحاتی، دارویی، غذایی و سیاسی ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی، انگلیس و البته رژیم صهیونیستی از این تروریست‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت که تفاوت رفتار و گفتار مقامات غربی و نهادهای بین المللی را بر ملأ می‌کند.

البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که حامیان مالی اصلی سازمان ملل نیز کشورهایی مانند آمریکا و عربستان هستند که مقامات این سازمان هم بر آن اذعان نموده‌اند و به همین دلیل بارها در مقابل جنایات آن‌ها نه تنها در این موضوع، بلکه در تمامی موضوعات موجود، سکوت پیشه کرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل