1372

نگرانی بی‌بی‌سی برای زنان سیاستمدار ایرانی!

5 سال قبل

هم رسانی

   فائزه هاشمی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با تکیه بر اظهارات یکی از زنان فعال در جریان فتنه سال 1388 و یکی از مجرمین سیاسی، به نگرانی برای زنان سیاستمدار کشورمان پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی اعلام لیست پیشنهادی برای کابینه دولت دوازدهم کشورمان، تلاش کرده است تا با پرداختن به اظهارات اعتراضی یکی از چهره‌های فعال در جریان فتنه سال 1388 و یکی از مجرمین سیاسی شناخته شده، در خصوص شرایط و وضعیت زنان سیاستمدار در کشورمان ابراز نگرانی کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این که «فائزه هاشمی نبود وزیر زن در دولت روحانی را مایه آبروریزی خواند»، این گونه می‌نویسد: «فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر اکبر هاشمی رفسنجانی از نبود وزیر زن در دولت دوم حسن روحانی انتقاد کرده و آن را مایه آبروریزی خوانده است.

خانم هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است برای انتصاب وزیر زن "باید هزینه داد."

او پرسیده است: "چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟"

حسن روحانی روز چهارشنبه سه زن را به عنوان معاون و دستیار خود در دولت جدید معرفی کرد. او معصومه ابتکار را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، لعیا جنیدی را به عنوان معاون حقوقی و شهیندخت مولاوردی را به سمت دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی منصوب کرد.

نداشتن وزیر زن در کابینه آقای روحانی با انتقادهای فراوانی روبه‌رو شد. پس از انقلاب ۵۷ مرضیه وحید دستجردی، به عنوان وزیر بهداشت در دولت محمود احمدی‌نژاد، تنها زنی است که به مقام وزارت رسیده است.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است آقای روحانی "باید بداند زنان به او رأی دادند و زنان این قدر ارزش دارند که به خواسته‌های خود برسند."

خانم هاشمی گفته است "نمی‌توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است، برای ما آبروریزی است که در افغانستان وزیر دارند و ما نداریم."»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه این نگرانی‌ها، به دفاع از شخص مطرح کننده این اعتراض‌ها پرداخته و می‌آورد: «فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است که پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، چهار نفر از اعضای خانواده او ممنوع‌الخروج شده‌اند. مهدی هاشمی برادر او به اتهام "اختلاس٬ رشوه و مسائل امنیتی" در حال گذراندن حکم ۱۰ سال حبس است.

خانم هاشمی گفته است این "واهمه" وجود دارد که "ما از کشور برویم." او افزوده است نمی‌داند به چه دلیل پسرش را هم ممنوع الخروج کرده‌اند.

خانم هاشمی گفته است "شاید من یک پروژه باشم، اول شایعات را می‌سازند و سپس بهره‌برداری می‌کنند." او خود را یک "سوژه امنیتی" توصیف کرده است.»

این که باید به زنان توانمند در عرصه‌های مختلف سیاسی و مدیریتی نیز همانند مردان بها داد و اگر یک زن ایرانی توانایی رسیدن به جایگاهی مانند وزارت را دارد به او این فرصت را داد تا به سرزمین و مردمانش خدمت کرده و توانایی‌های خود را بروز دهد، کاملاً موضوعی اثبات شده، درست وغیر قابل انکار است و در داخل کشور و در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی نیز هیچگاه با این مخالفت نشده، بلکه از آن حمایت نیز شده است.

در همین راستا، ما پیشتر حتی شاهد تصدی یکی از زنان توانمند ایرانی بر جایگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاونت‌های مختلف ریاست جمهوری بوده‌ایم که جایگاه‌های کمی محسوب نمی‌شوند.

اما در این بین ابراز این گونه دلواپسی‌ها از زبان شخصی مانند فائره هاشمی که یکی از چهره‌های شناخته شده در حوزه بی قانونی است، جای بسی تعجب و شگفتی دارد؟!

آیا این شخص خواهان اینجاد فرصت برای آن دسته از زنان ایرانی است که به واقع توانمند هستند و لیاقت رسیدن به جایگاه‌های بالای مدیریتی را دارند و یا خواهان حضور و قدرت گرفتن افرادی هم عقیده، هم فکر و هم مسیر خودش است؟!

ایا بی‌بی‌سی از واکنش و بازتاب این دلواپسی‌ها به دنبال دفاع از حقوق زنان ایرانی گام برمی دارد و یا خواهان دست یابی عناصر بی قانون و فتنه گر به سمت‌ها و جایگاه‌هایی است که بتوانند زمینه را برای اهداف دیگر خود هموارتر سازند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل