1384

افزایش انتقادها به رفتار دونالد ترامپ در خصوص درگیری های خونین نژادی در شارلوتزویل

5 سال قبل

هم رسانی

   افزایش انتقادها به رفتار دونالد ترامپ در خصوص درگیری های خونین نژادی در شارلوتزویل

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یک روز پس از آنکه تحت فشارهای زیاد مستقیما گروه های نژادپرست و نئونازی را در تظاهرات شهر شارلوتزویل ویرجینیا محکوم کرد می گوید که هر دو طرف درگیری مسئول آن خشونت ها هستند.
این اظهار نظر واکنش های گسترده ای را به دنبال داشته است. از جمله رهبران حزب دمکرات سخنان تازه ترامپ را محکوم کردند اما یک کوکلاکس کلان سابق از او تمجید کرده است.

درگیری های خشونت بار در شهر شارلوتزویل به مرگ یک تظاهرکننده و جراحات تعداد دیگری از مخالفان راستگراها منجر شد. رئیس جمهور آمریکا همچنین چپگرایان را در حمله به هواداران "آلت-رایت" (ملی گرایی سفیدپوستی و راست افراطی) مقصر شناخت. او به خبرنگاران گفت آن روز "چیزهایی اتفاق افتاد که مردم نمی دانند". او گفت: "از آلت-رایت صحبت می کنید... خب، پس آلت-چپ چه که به طرف آلت-رایت یورش برد؟ آیا آنها هیچ گناهی ندارند؟ این واقعیت که آنها (چپی ها) چماق به دست حمله کردند چه؟"
ناآرامی‌های شارلوتزویل زمانی به اوج رسید که صدها سفیدپوست ملی‌گرا که از نقاط مختلف به این شهر آمدند در یک راهپیمایی به برداشته شدن مجسمه رابرت لی، ژنرال کنفدراسیون در جنگ داخلی آمریکا، اعتراض کردند. ژنرال لی برای جنوب می جنگید که هوادار حفظ نظام برده داری بود. اخیرا درخواست ها برای برداشتن مجسمه های او از اماکن عمومی بالا گرفته که در مواردی موفق بوده است. اما این جریان طرفداران "میراث کنفدراسیون" را خشمگین کرده است. یک خودرو متعرضانی را زیر گرفت که علیه راست‌گرایان راهپیمایی می کردند و یک زن ۳۲ ساله را کشت و ۱۹ نفر را زخمی کرد.

ترامپ در این کنفرانس خبری که گاه حالت مشاجره داشت گفت تظاهرکنندگانی که علیه هوداران برتری سفیدپوستان در شهر شارلوتزویل جمع شده بودند رفتاری خشونت بار داشتند و بخشی از مسئولیت خشونت ها بر دوش آنهاست. رئیس جمهور آمریکا گفت در میان کسانی که در حمایت از مجسمه لی جمع شده بودند هم مثل طرف دیگر "آدم های خوبی وجود داشت." او ابتدا در بیانیه ای "بسیاری از طرف های" درگیری را محکوم کرده بود.

اما آن بیانیه با واکنش گسترده و شدید حتی جمهوری خواهان روبرو شد که گفتند او باید به صراحت گروه های راست افراطی سفیدپوست مانند کوکلوکس کلان ها، نئونازی ها و نژادپرستان را محکوم می کرد.

او سپس در بیانیه ای چنین کرد و در کنفرانس خبری خود در نیویورک توضیح داد که چرا با تاخیر چنین کرده: "خیلی هم صبر نکردم. می خواستم مطمئن شوم که چیزی که دیده ام درست است. بیانیه اولم مشکلی نداشت اما نمی شود بیانیه ای خیلی صریح منتشر کرد درحالی که هنوز واقعیت ها را نمی دانید." تظاهرات درحالی انجام شد که شب پیش از آن راستگرایان افراطی مشعل‌ به دست و با شعارهای برتری نژاد سفید راهپیمایی کرده و حتی برخی "سلام نازی" داده بودند.

تری مک آلیف، فرماندار دمکرات ویرجینیا، در بیانیه شدیدالحنی نوشت: "نئونازی ها، کوکلاکس کلان ها و برتری جویان سفیدپوست با تسلیحات زیاد به شارلوتزویل آمدند، نفرت پراکندند و دنبال عوا بودند. یکی از آنها در عملی که تروریسم داخلی بود یک زن ۳۲ ساله را به قتل رساند و دو نفر از بهترین ماموران ما در حادثه ای تراژیک درحالی که برای حفاظت از مردم تلاش می کردند کشته شدند. این کار 'هر دو طرف نبود. ما نیازمند یک رهبری واقعی، که باید از رئیس جمهور شروع شود، هستیم. رهبران همه بخش های این کشور و همه دیدگاه های مختلف جناحی این افراد را به زبانی ساده و بدون درنگ محکوم کردند. مردم آمریکا انتظار همین رفتار را از رئیس جمهور دارند و همین حالا."

از سوی دیگر دیوید دوک از رهبران سابق کوکلاکس کلان در توییتی از رئیس جمهور آمریکا تمجید کرد: "رئیس جمهور ترامپ از صداقت و شهامت شما برای بیان حقیقت درباره شارلوتزویل و محکوم کردن تروریست های چپگرا .... متشکریم."

نانسی پلوسی رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان در انتقادی شدید از سخنان تازه آقای ترامپ گفت: "رئیس جمهور ترامپ از همان ابتدا نیروهای تعصب و تبعیض را پناه داده و تشویق کرده. ما در استخدام کارکنان کاخ سفید و همچنین رفتار عیان دولت در برخورد با مهاجران، مسلمانان و جوامع رنگین پوست شاهد این موضوع بوده ایم."

او افزود: "وقتی اوباش برتری جوی سفیدپوست دست به بی رحمی و قتل در آمریکا می زنند فقط یک طرف هست که باید جانب آن را گرفت. مردم آمریکا مستحق رئیس جمهوری هستند که این مساله را درک می کند."

چاک شومر رهبر دمکرات های سنا هم نوشت: "روسای جمهور بزرگ و خوب آمریکا به دنبال متحد کردن هستند نه شکاف انداختن. اظهارات دونالد ترامپ به روشنی نشان می دهد او در میان آنها نیست."

سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو هم در توییتر نوشت: "آقای رئیس جمهور شما نمی توانید اجازه دهید که هواداران برتری سفیدپوست ها فقط مسئول بخشی از حادثه شناخته شوند. آنها از عقایدی حمایت می کنند که هزینه زیادی برای ملت ما و جهان داشته." او تاکید که این گروه ها "صد درصد مسئول هستند". سوزان کالینز دیگر سناتور جمهوری خواه گفت: "خشونت در شارلوتزویل کار گروه های نژادپرست و نفرت پراکن بود. ما باید علیه آنها متحد شویم."

سناتور جان مکین هم نوشت: "نژادپرستان و آمریکایی هایی که علیه نفرت و تعصب بلند می شوند از نظر اخلاقی اصلا برابر نیستند. رئیس جمهور باید این را بگوید." میت رامنی نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات سال ۲۰۱۲ ریاست جمهوری هم گفت: "نه اینها یکی نیستند. یک طرف نژادپرست است، متعصب است، نازی است. طرف دیگر مخالف نژاپرستی و تعصب است. اینها دو جهان متفاوت اخلاقی را اشغال می کنند."
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل