1397

طعمه ی بی‌بی‌سی برای شکار عربستان

5 سال قبل

هم رسانی

   طعمه ی بی‌بی‌سی برای شکار عربستان

بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه ی وابسته به نهاد سلطنت در بریتانیا همواره تلاش می کند در راستای منافع ملی کشور متبوعش به انعکاس اخبار بپردازد.
پوشش اخبار خاورمیانه اما یکی از مهم ترین موارد برای این رسانه است. با این حال پوشش اخبار یکی از مهمترین بازیگران منطقه یعنی عربستان در بی‌بی‌سی همواره تابعی بوده از رابطه ی این شاه نشین ثروتمند با دربار ملکه بریتانیا. شاید اوج این مسئله در سال های اخیر بارها خود نمایی کرده. البته تحولات درونی بریتانیا نیز در این موارد بی تاثیر نیست. 

حالا بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی می گوید عامل اصلی ترویج افراط گرایی در بریتانیا عربستان سعودی و نهادهایی هستند که به این کشور وابسته اند. این گزارش اگر چه مربوط به گسترش خشونت مذهبی در خاک بریتانیا است اما می تواند آینه ای از اوضاع خاورمیانه باشد. کشوری ثروتمند که حاضر است تا می تواند برای خرید سلاح و مهمات خرج کند. مهماتی که احتمالا برای هدف گرفتن غیر نظامیان مصرف می شود. چه این غیر نظامی ها در یمن باشن چه در بریتانیا.

اما این گزارش در حالی منتشر می شود که تنها چند هفته از سفر دونالد ترامپ به عربستان می گذرد. سفری پر بار برای دو طرف. عربستان سعودی محموله از جدیدترین تجهیزات نظامی امریکا را خرید و ترامپ هم با جیبی پر از پول به خانه بازگشت. پیش تر هم گزارش هایی منتشر شده بود که نشان می داد عربستان سعودی از بریتانیا تسلیحات نظامی خریده. گزارشی که در بریتانیا انتقاد برخی از گروه های مدافع حقوق بشر را برانگیخت.

درست چند روز بعد از انتشار این گزارش اما، دادگاهی در بریتانیا در مورد فروش سلاح به حکومت عربستان؛ به نفع دولت بریتانیا حکم کرد. این یعنی از نگاه آن ها اگر موقعیت دوباره فراهم باشد، آن ها فروشنده اند.

با این تصویر خیلی دور از ذهن نخواهد بود که گزارش بی‌بی‌سی که به طور مشخص عربستان را حامی اصلی تروریسم معرفی می کند، پاسخی باشد به معامله ی پرسودی که عربستان با رقیب تجاری بریتانیا یعنی امریکا انجام داده است. انتقادی عریان به این که عربستان بجای این که تجهیزات و تسلیحات نظامی مورد نیازش را از بریتانیا بخرد به سراغ ایالات متحده رفته. و حال آن که فروش تسلیحات امریکایی هیچ صدای مخالفی را دست کم در نهادهای حکومتی ایالات متحده بلند نکرده. نشانه ای از هزینه ی زیادی که بریتانیا برای فروش سلاح به عربستان داده است.

اما فارغ از این که بالاخره عربستان و گروه های وابسته به او سلاح های خود را از کدام کشور می خرند، برای کسانی که قربانی افراط گرایی هستند چه در خاورمیانه باشند چه در اروپا تنها یک چیز مهم است؛ این که بدانند چه زمانی سایه ی تهدید و خشونت از سرشان برداشته می شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل