1398

فقر سواد حقوقی «مهر انگیز کار » در خصوص قوانین تابعیت

5 سال قبل

هم رسانی

   «مهر انگیز کار» کارشناس مسائل حقوقی بی بی سی فارسی

شبکه بی‌بی‌سی فارسی به بهانه فوت مریم میرزاخانی و تابعیت دختر ایشان، در مصاحبه ای با «مهرانگیز کار» به عنوان یک حقوقدان، به بررسی قانون تابعیت و مقررات کسب تابعیت فرزندان ناشی از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی پرداخته است.
این به اصطلاح حقوقدان در پاسخ به سوال «داریوش رجبیان» مجری برنامه در خصوص مشکل عدم تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ، اینطور پاسخ داد که این مشکل ریشه در مباحث مذهبی و فقه دارد! و فقهای شورای نگهبان مهمترین مانع برای تصویب این قانون می باشند!

در این خصوص بایستی گفت که تاریخچه تابعیت به پیدایش« دولت کشور» در معنای نوین آن یعنی در حدود دو قرن پیش برمی گردد و مطابق حقوق بین الملل، هر دولتی خودش تصمیم می گیرد که تابعیت آن دولت چگونه اعطا یا کسب شود. 

تابعیت یک رابطه سیاسی بین یک دولت با متبوع خودش است و در روابط بین المللی امروز معنا دارد. قانون چگونگی اعطا و کسب تابعیت در ایران به حدود 80 سال قبل بر میگردد که مطابق آن تابعیت ایرانی از طریق پدر ایرانی منتقل میگردد و فرزندان زن ایرانی با مرد خارجی در صورت رسیدن به 18 سال می توانند تقاضای تابعیت ایرانی را بدهند. البته این محدودیت برای فرزندان ناشی از زن ایرانی با مرد خارجی در صورت تصویب لایحه « اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» در مجلس برداشته می شود. همچنین بایستی گفت که در اسلام ملاک اعتقاد به دین است و به عبارت بهتر در جامعه اسلامی ملاک عضویت یا مسلمان بودن است یا اهل ذمه (داشتن پیمان با جامعه اسلامی) بودن و مفهوم تابعیت اصلا ریشه در مباحث اسلامی و دینی ندارد. لذا عدم اعطای تابعیت از طریق مادر ربطی به مقررات شرعی ندارد و اظهار نظر مهر انگیز کار در این خصوص نشان از بی سوادی ایشان نسبت به مقررات حقوق بین الملل خصوصی و مقررات شرعی است.

با توضیحات فوق این سوال مطرح می شود که چگونه ممکن است کسی که خود را حقوقدان می داند، بدون مطالعه و سواد حقوقی لازم، اصرار دارد در پاسخ به سوالات حقوقی ساده و پیش پا افتاده، همه مشکلات را به گردن دین بیاندازد؟! به راستی هدف بی‌بی‌سی فارسی از مصاحبه با این افراد کم سواد، جز تحریف مقررات حقوقی چیزی دیگری می تواند باشد؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل