1406

حمایت بی‌بی‌سی از سخنان رئیس جمهور فرانسه در خصوص برجام

5 سال قبل

هم رسانی

   حمایت بی‌بی‌سی از سخنان رئیس جمهور فرانسه در خصوص برجام

امانوئل ماکرون رییس جمهور جدید فرانسه پیشنهاد جدیدی برای توسعه توافق ها در چارچوب توافق هسته ای با ایران (برجام) ارایه داده است.
یک روز پس از موضع گیری صریح ماکرون مبنی بر "نبود جایگزینی برای برجام" سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد از نظر ماکرون می توان توافق هسته ای با ایران را در مذاکرات آتی با گنجاندن مفادی درباره وضعیت این توافق پس از سال 2025 و نیز برنامه موشکی ایران، تکمیل کرد.

برجام هم اینک یک توافق بین المللی 10 ساله محسوب می شود که بر اساس آن محدودیت هایی بر برنامه هسته ای و نیز برخی فعالیت های موشکی بالستیک ایران به ترتیب تا سال های 2025 و 2023 وضع شده است.

پس از انقضای ده ساله دوره توافق، ایران می تواند به فعالیت های عادی هسته ای خود زیر نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای ادامه دهد.

دیروز " آینس رومائت اسپاین"، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: "امانوئل ماکرون در روز 29 آگوست تاکید کرد که می‌توان توافق وین (برجام) را با همکاری درباره وضعیت آن برای بعد از سال 2025 و همکاری‌های ضروری درباره استفاده از موشک‌های بالستیک تکمیل کرد."

موضع جدید رییس جمهور فرانسه در حالی است که دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به طور جدی منتقد برجام بوده و خواستار بازنگری در آن شده است.

به نظر جریان غرب با استفاده از سیاست همیشگی چماغ و هویج در قبال ایران به دنبال دریافت امتیازهایی از طرف ایرانی می باشد اما در همین چند روز گذشته برخی از مسئولین نظامی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران با این این مساله به تقابل پرداخته و به شدت آن را محکوم کرده اند. در این رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فاری به دنبال ایفای نقش در این زمینه و برای پیاده سازی این سیاست غربی های می باشند. بی‌بی‌سی در راستای پیاده سازی این سیاست ابتدا به شدت به بزرگنمایی تهدید های ترامپ پرداخته و پس از آن از سخنانی همچون سخنان رئیس جمهور فرانسه حمایت به عمل آورده و پذیرش این پیشنهادات از سوی ایران را تنها راه تقابل با ترامپ معرفی می کند حال آنکه پذیزش سخنان رئیس جمهور فرانسه برای ایران یعنی پذیرش محدودیت بیشتر.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل