1410

چشمان بسته "بثینه" و سکوت کرکننده بی‌بی‌سی فارسی!

5 سال قبل

هم رسانی

   چشمان بسته "بثینه" و سکوت کرکننده بی‌بی‌سی فارسی!

انتشار تصاویر مربوط به تنها بازمانده یک خانواده یمنی از بمباران ائتلاف سعودی، موجی از ابراز همدردی را در شبکه های اجتماعی بدنبال داشته است.
در حمله ۲۵ آگوست جنگنده های ائتلاف سعودی به یمن پدر و مادر و ۶ خواهر و برادر «بثینه» شهید شدند و خود نیز که کودکی کم سن و سال است با جراحات فراوان به بیمارستان منتقل شد و به زحمت یکی از چشمان خود را با دست باز کرد.

در همین رابطه شماری از یمنی‌ها و مردم سایر کشورها عکسی از خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که در آن با دست یک چشم خود را باز نگه داشته‌اند. این عکس‌ها از سراسر جهان برای همراهی با بثینه کودک یمنی گرفته شده که در بمباران هوایی اعضای خانواده را از دست داده و یتیم شده است. یمنی‌ها با یک چشم بسته درعکس‌ها قصد دارند جهان و به ویژه دولت های غربی حامی عربستان را به جنگ یمن حساس کنند. هم اکنون نیم میلیون کودک زیر پنج سال در یمن دچار سوء تغذیه هستند.

هشتگ عربی #بثینه_عین_الانسانیه به معنای «بثینه چشم انسانیت»، «من به جای بثینه حرف می‌زنم» و «برای چشمان بثینه» از روز چهارشنبه هزاران بار استفاده شده است. این عکس به نماد از دست رفتن جان انسان‌ها در جنگ یمن تبدیل شد. از سال ۲۰۱۵ جنگنده های ائتلاف سعودی حملات خود به یمن را به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری فراری این کشور به قدرت آغاز کردند. 

در این بین شبکه بی‌بی‌سی فارسی در ادامه سکوتش در قبال جنگ یمن سعی کرد که باز هم به نوعی این خبر را سانسور کرده و آن را به گونه ای دیگر و در راستای سیاست های دولت های غربی به ویژه دولت انگلیس بازتاب دهد. از آنجایی که این خبر در رسانه های منطقه ای و فرا منطقه ای فراگیر شده بود بی‌بی‌سی به راحتی نتوانست از کنار آن بگذرد اما اصل خبر را به گونه ای دیگر نشان داد. بی‌بی‌سی در گزارش خود سعی کرد که نقش سعودی را کم رنگ کند و با آنکه این جنایت از سوی سعودی ها اتفاق افتاده است اما این شبکه سخن از "جنگ داخلی" یمن به میان می آورد تا ذهن مخاطب را از جنایت های سعودی دور کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل