1411

آمریکا، آتش بیار معرکه یا منجی خاورمیانه!

5 سال قبل

هم رسانی

   دیدار رئیس جمهور آمریکا و امیر کویت

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از آمریکا به عنوان منجی خاورمیانه و واسطه بازگشت صلح میان قطر و سایر کشورهای عربی در خاورمیانه یاد می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از دیدار مقامات ارشد ایالات متحده آمریکا و کویت، با بازتاب این دیدار و اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور را به عنوان یک منجی برای خاورمیانه معرفی می‌کند که در تلاش است تا صلح میان قطر سایر کشورهای عربی منطقه را به سرعت برقرار سازد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش ویژه خود با اعلام این که «ترامپ برای میانجیگری در بحران قطر ابراز آمادگی کرد»، این گونه می‌نویسد: «دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای میانجیگری در بحران قطر با همسایگان عربش ابراز آمادگی کرده است.

آقای ترامپ در نشست خبری مشترک با امیر کویت گفت: "اگر بتوانم بین قطر و مشخصاً امارات متحده عربی و عربستان سعودی میانجیگری کنم، آماده این کار هستم. و فکر می‌کنم بتوانیم خیلی سریع به توافقی برسیم."

صباح احمد جابر صباح، امیر کویت که به واشنگتن سفر کرده است، گفت به کمک آقای ترامپ برای حل بحران قطر بسیار امیدوار است.

دونالد ترامپ پیش از این قطر را به حمایت مالی تروریسم "در سطح بالا" معرفی کرده و کمی پس از قطع رابطه همسایگان قطر با آن کشور، گفته بود این اقدام نتیجه مذاکرات او در ریاض بوده است.

امیر کویت گفت نامه‌ای از قطر دریافت کرده که در آن قطر می‌گوید حاضر است برای بحث درباره ۱۳ خواسته کشورهای عرب پای میز مذاکره بیاید.»

اما آیا واقعیت هم همین است؟!

آیا آمریکا در واقعیت به دنبال گسترش صلح در این منطقه و بین کشورهای مختلف، به ویژه قطر و سایر کشورهای عربی است، یا به نوعی در نقش آتش بیار معرکه ظاهر می‌شود؟!

ایا این اتفاق که تحریم قطر توسط چندین کشور عربی به رهبری عربستان سعودی، دقیقاً پس از دیدار ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با مقامات آل سعود در عربستان، رخ می‌دهد، کاملاً اتفاقی بوده است؟!

پایگاه اینترنتی آمریکایی فوربز در همین باره اقدام به انتشار گزارشی کرده که اذعان می‌کند بسیاری از کارشناسان تحریم قطر را کودتایی عربی با مدیریتی آمریکایی می‌داند و در همین راستا و در جهت اثبات ارتباط بین تحریم قطر و سفر دونالد ترامپ به عربستان، می‌نویسد: "این مسئله (تحریم قطر توسط چند کشور عربی) بی ارتباط با بازدید اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از منطقه خاورمیانه نیست، زیرا او از کشورهای مسلمان منطقه خواسته بود تا به شکلی فعالانه در نبرد با تروریسم جهانی مشارکت داشته باشند. کشورهایی که این تصمیم را گرفتند خودشان همگی با تروریسم روبرو بوده‌اند و رابطه خوبی با آمریکا دارند، بنابراین به نظر می‌رسد که می‌خواهند بر قطر فشار بیاورند تا رفتارش را اصلاح کند. همسایگان قطر با این اقدام خود پیامی روشن را برای سایر کشورهای خاورمیانه و رهبران مسلمان در همه جای جهان ارسال می‌کنند: اجازه نمی‌دهیم کسی از تروریسم حمایت کند."

بسیاری دیگر از کارشناسان هم اعتقاد دارند که ایالات متحده در تلاش است تا با ایجاد ناارامی در بین کشورهای ثروت‌مند در منطقه، مسیر را برای ورود خود و به تاراج بردن این ثروت به روش‌هایی مختلف هموارتر سازد.

کاخ سفید از طرفی کشورهای عربی را تشویق می‌کند که برای اثبات قدرت خود، قطر را تحریم همه جابه کنند و از طرفی به عنوان یک منجی در کنار قطر می‌ایستد و رزمایش نظامی مشترک برگزار می‌کند و این اوج تناقض و دو رویی در رفتار کشوری است که بی‌بی‌سی تلاش می‌کند در گزارش‌های خود آن را قهرمانی برای صلح جهانی نشان دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل