1412

گزارش بی‌بی‌سی از میانمار: سه غیرنظامی زخمی در اثر مقابله با شورشیان!

5 سال قبل

هم رسانی

   ارتشیان میانمار در حال تخریب روستاهای مسلمان نشین

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از آن چه این روزها در میانمار اتفاق می‌افتد، از تنها زخمی شدن سه غیر نظامی در پی پیامدهای مقابله دولت این کشور با شورشیان خبر می‌دهد!

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی، پس از مدت‌ها سکوت در برابر جنایات ضد بشری دولت و حکومت میانمار علیه مسلمانان این کشور، با انتشار گزارشی، بدون این که هیچ اشاره ای به واقعیت‌های تلخ روی داده در این کشور و نسل کشی مسلمانان داشته باشد، تنها از زخمی شدن سه غیرنظامی در هنگام فرار از مرزهای میانمار سخن گفته و عامل این فرار را هم مقابله دولت میانمار با شورشیان معرفی می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش عجیب و غریب که با تیتر «دولت میانمار می‌گوید بیشتر مسلمانان روهینگیا اجازه بازگشت به کشور ندارند» منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «یکی از مقام‌های میانمار به بی‌بی‌سی گفته است دولت فقط به بعضی از مسلمانان روهینگیا که از کشور گریخته‌اند، اجازه بازگشت می‌دهد و همه آنان مجاز به بازگشت نیستند.

وین مئات آی، یکی از وزرای دولت میانمار گفته است فقط مسلمانانی می‌توانند باز گردند که ثابت کنند شهروند میانمار بوده و در این کشور زندگی کرده‌اند.

بر این اساس، اکثر مسلمانان روهینگیا نمی‌توانند به کشورشان بازگردند چون آن‌ها شهروند میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم این کشور، آن‌ها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه با تلاش برای تکذیب هر گونه نسل کشی و قتل عام مسلمانان در میانمار، ادامه می‌دهد: «شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا که از خشونت‌های محل سکونت خود فرار می‌کنند، تلاش می‌کنند با عبور از مرز وارد بنگلادش شوند.

مسلمانان میانمار می‌گویند دولت به دنبال نسل‌کشی این اقلیت مذهبی در کشور است.

سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل می‌گوید اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی میانمار در مرز با بنگلادش مین‌های ضد نفر کار گذاشته‌اند.

عفو بین‌الملل گفته است در هفته گذشته سه غیرنظامی به خاطر منفجر شدن این مین‌ها زخمی شده‌اند و یک نفر نیز طبق گزارش‌ها کشته شده است.

سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از ۲۷۰ هزار مسلمان روهینگیا به دنبال آغاز عملیات ارتش میانمار علیه شورشیان این منطقه از خانه و کاشانه خود فرار کرده‌اند.

فرادی که از میانمار فرار می‌کنند، می‌گویند ارتش، روستاهای آن‌ها را آتش می‌زند. پلیس اتهام بدرفتاری را رد کرده و می‌گوید در حال مقابله با شورشیان است.

خشونت پس از آن آغاز شد که شورشیان روهینگیا دو هفته پیش به ۳۰ پاسگاه پلیس حمله کردند.»

اما آیا سکوت در برابر قتل عام مسلمانان میانمار و در پی آن این دروغ پردازی برای توجیه یک جنایت بزرگ علیه بشتریت، نتیجه ای جز رسوایی هر چه بیشتر بی‌بی‌سی و اهدافش به همراه خواهد داشت؟!

آیا حجم جنایاتی که این روزها در میانمار صورت می‌گیرد، امکان کتمان واقعیت را می‌دهد یا به میزانی است که بتوان آن را در حد سه زخمی کاهش داد؟!

پایگاه محلی «روهینگیا بلاگر» با انتشار گزارشی اعلام کرد که تنها در عرض چند روز بیش از سه هزار و پانصد مسلمانان غیرنظامی روهینگیا توسط ارتش میانمار کشته شده‌اند و در عرض دو روز، بیش از پنجاه هزار مسلمان دیگر نیز از روستاهای محل زندگی خود آواده گردیده‌اند.

این پایگاه و دیگر منابع محلی و حتی بین المللی تأکید می‌کنند که روستاهای مسلمان نشین یکی پس از دیگری توسط ارتش میانمار تخریب شده و با همه ساکنینشان از زن و مرد گرفته تا پیر و کودک، در آتش سوزانده می‌شوند.

روز گذشته تصاویر پیرزنی هفتاد ساله ای به نام "بگوم" از مسلمانان روستاهای منطقه روهینگیا در حالی منتشر شد که به همراه روستای محل سکونت خود، زنده زنده سوزانده شده بود و تصویر بدن سوخته و بی جان وی دست به دست در جهان می‌چرخید.

گورهای دسته جمعی که یکی پس از دیگری یافت می‌شود، مانند گور دسته جمعی که اخیراً در روستای "چینتاما" واقع در منطقه "بوتیدانگ" میانمار کشف شد و به سرعت نظامیان این کشور مانع بررسی آن شدند، نشان از عمق فاجعه ای دارد که بی‌بی‌سی و امثال آن در تلاش هستند بر روی آن سرپوش بگذارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل