1415

سیاست بی‌بی‌سی فارسی در قبال همه پرسی کردستان عراق

5 سال قبل

هم رسانی

   سیاست بی‌بی‌سی فارسی در قبال همه پرسی کردستان عراق

مسعود بارزانی رییس حکومت اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای با تاکید دوباره بر برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق از بغداد، گفت ابراز نگرانی کشورهای همسایه از عواقب همه پرسی استقلال کردستان بیشتر به بهانه تراشی در برابر برگزاری این همه پرسی می ماند.
بارزانی در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی، با رد نگرانی های مطرح شده از سوی برخی کشورهای همسایه عراق از جمله ایران و ترکیه درباره عواقب ثبات زدائی همه پرسی 25 سپتامبر(3 مهر) گفت:" اصلا چه موقع اینجا امنیت و آسایش داشته که ما از به هم خوردنش بترسیم؟ کی عراق یکپارچه بوده که الان از به هم خوردنش بترسیم؟ آنها که این حرف‌ها را می‌زنند فقط بهانه می‌تراشند."

به نظر این سخنان مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در آستانه برگزاری همه‌پرسی بر شدت منازعات بر سر این رفراندوم و آینده عراق خواهد افزود. او نه تنها بر برگزاری همه‌پرسی در موعد مقرر تاکید کرده، بلکه از آمادگی کردها به توسل به اسلحه برای نگه داشتن کرکوک در اقلیم کردستان سخن گفته است.

این در حالی است که جدا از دولت عراق، ایران و ترکیه نیز با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده‌اند و آمریکا خواستار به تعویق انداختن آن شده است.
در این بین اما بی‌بی‌سی فارسی که در منطقه و به صورت ویژه بر روی مساله کردستان و استقلال آن سرمایه گذاری کرده است سعی می کند که در آتش این اختلافات بدمد و نقش اساسی خود را و در واقع سیاست اصلی خود را در دامن زدن به این اختلافات ایفا کند.

با یک نگاه تاریخی به بی‌بی‌سی و دولت متبوعش به این مساله پی می بریم که این شبکه به طور قطع و یقین از این همه پرسی و در پی آن استقلال کردستان عراق استقبال می کند. بی‌بی‌سی در راستای سیاست صد ساله دولت متبوعش انگلیس که مرزها و درگیری های امروز منطقه حاصل سیاست های آن می باشد از کوچک شدن کشورها و ایجاد درگیری های جدید در منطقه حمایت می کند. 

در پایان خوب است این شبکه انگلیسی به این سئوال پاسخ دهد که آیا از استقلال اسکاتلند از انگلیس هم به همین اندازه حمایت می کند؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل