1420

نفوذ فرهنگی بی‌بی‌سی از طریق خاکوبی در افغانستان

5 سال قبل

هم رسانی

   نفوذ فرهنگی بی‌بی‌سی از طریق خاکوبی در افغانستان

بی‌بی‌سی فارسی سال هاست که جا پای خود را در افغانستان محکم کرده و در این کشور اساسا دو سیاست مشخص را پیگیری کرده و می کند.
نخستین هدف و سیاستی را که در این سال ها بی‌بی‌سی در این کشور پی گرفته است سیاست تاثیر گذاری بر معادلات سیاسی این کشور بوده است. و دومین سیاستی را که بی‌بی‌سی پی گرفته تاثیر گذاری بر فضای فرهنگی این کشور بوده است. عزم بی‌بی‌سی اگر در سیاست دوم نسبت به سیاست اول بیشتر نباشد قطعا کمتر نیست. از آنجایی که پس از اشغال افغانستان توسط دولت های غربی فضا برای حضور رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی برای حضور در این کشور باز شد. بی‌بی‌سی هم در این سال ها تلاش خود را به کار گرفت تا تاثیرات فرهنگی خود را بگذارد تا از طریق این تاثیرات و کنار زدن فرهنگ و سنت این کشور در نهایت تاثیرات سیاسی خود را بگذارد.

در همین راستا اخیرا بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی به مساله ای تحت عنوان خالکوبی دختران افغان در کابل و افزایش روز افزون این پدیده پرداخته است. بی‌بی‌سی در این یادداشت تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا به مخاطب خود اینگونه القا کند که فضای فرهنگی جوانان افغان در حال حرکت به سمت غرب است. بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: "حالا خالکوبی روی بدن در میان دختران کابلی آنقدر طرفدار پیدا کرده که آرایشگاه‌هایی ارائه خدمات به مشتریان را در این زمینه در کنار ارائه خدمات آرایشگری در دستور کار خود قرار دهند." این شبکه در انتهای یادداشت خود اینگونه می نویسد: "تتو پدیده‌ای غربی است که پیشتر در میان جوانان آمریکایی و اروپایی رایج بوده است.

حالا تتو از کشیدن نقش‌های ساده فراتر رفته و شماری از تتوها به صورت نقاشی‌های سه‌بعدی روی بدن طرف‌داران آن کشیده می‌شود. کسانی که در آرایشگاه‌های کابل خالکوبی می‌کنند، هم می‌گویند می‌کوشند آرزوهای مشتریان خود را با کشیدن نقش و نگارهای گوناگون برآورده کنند."
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل