1425

بی‌بی‌سی در ماجرای همه پرسی کردستان عراق در کجا ایستاده است؟

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی در ماجرای همه پرسی کردستان عراق در کجا ایستاده است؟

پارلمان اقلیم کردستان عراق با برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم در روز 25 سپتامبر 2017 موافقت کرد و به مخالفت های دولت عراق و ایران و ترکیه و نگرانی های های واشنگتن و کشورهای غربی که نسبت به احتمال انفجاری جدید در منطقه در پی برگزاری رفراندوم هشدار دادند، اعتنایی نکرد.
پارلمان کردستان در حالی برای موافقت با برگزاری رفراندوم تشکیل جلسه داد که نسبت به قانونی بودن آن تردیدهای جدی وجود دارد در حالی که پارلمان نزدیک به دو سال است که تعطیل شده و صرفا برای بررسی برگزاری این همه پرسی تشکیل شده است.

این در حالی است که دادگاه عالی عراق در فرمانی خواستار تعلیق همه‌پرسی استقلال کردستان شده که قرار است دوشنبه هفته‌ آینده برگزار شود. بر اساس بیانیه‌ای که این دادگاه صادر کرده برگزاری این رفراندوم در "تضاد با قانون اساسی" تشخیص داده شده است. دادگاه عالی عراق در این بیانیه همچنین گفته است این همه پرسی تا زمانی که به سئوالات مربوط به وجاهت قانونی آن پاسخ داده نشده، باید به تعویق بیافتد.

پیش از این کردها تجربه مشابهی را در ژانویه 2005 از طریق برگزاری همه پرسی ای غیر رسمی تجربه کردند، در آن موقع آنها می خواستند ببینند که نظر اکثریت کردها استقلال از عراق است یا ماندن به عنوان جزئی از عراق. نتایج رای گیری عملا بیانگر جدایی کردها از عراق نبود، اما همه پرسی سال 2005 این قدرت را به کردها داد که بتوانند از این همه پرسی به عنوان برگه قدرتمندی برای تحقق حقوق و صلاحیت های خود بهره ببرند و اراده خود را در نوشتن قانون اساسی جدید عراق تحمیل کنند، در سال 2006 کردها توانستند بسیاری از خواسته های خود را در قانون اساسی عراق بگنجانند. در سال 2005 اقلیم کردستان به عنوان یک منطقه اتحادی جزء عراق اعلام شد و زبان کردی به عنوان زبان رسمی در کنار زبان عربی به رسمیت شناخته شد. با وجود این که دولت عراق پذیرفت این امتیازهای مهم را به کردها بدهد اما این به آن معنا نبود که آنها از عراق اعلام جدایی کنند و به استقلال تمام و کمال برسند. کردها خوب می دانند که وضعیت خودشان و منطقه در این مرحله اجازه ظهور کشوری جدید را نمی دهد. اما این نکته را هم خوب می دانند که از این وضعیت می توانند برای تحقق اهداف و دستاوردهای بزرگ تر بهره برداری کنند و استفاده از این فرصت ممکن است دیگر تکرار نشود.

در این بین اما برخی رسانه ها همچون بی‌بی‌سی فارسی در تلاش هستند تا این همه پرسی به نتیجه رسیده ودر نهایت به جدایی کردستان از منجر شود. بی‌بی‌سی که رسانه ای وابسته به دولت انگلیس می باشد تمام تلاش ود را به کار گرفته تا پیاده کننده سیاست های روباه پیر در منطقه باشند و آنجایی که از قدیمی ترین سیاست های انگلیس در منطقه تلاش برای تجزیه برای کشورها و کوچک سازی آن ها بوده اکنون این فرصت محیا می بینند تا مجددا سیاست قدیمی خود را پیاده سازی کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل