1428

نگاه بی‌بی‌سی به چالش های پس از برگزاری همه پرسی کردستان عراق

5 سال قبل

هم رسانی

   نگاه بی‌بی‌سی به چالش های پس از برگزاری همه پرسی کردستان عراق

پارلمان اقلیم کردستان عراق با برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم در روز 25 سپتامبر 2017 موافقت کرد و به مخالفت های دولت عراق و ایران و ترکیه و نگرانی های های واشنگتن و کشورهای غربی که نسبت به احتمال انفجاری جدید در منطقه در پی برگزاری رفراندوم هشدار دادند، اعتنایی نکرد.
آمریکا و اتحادیه اروپا به شدت نسبت به برگزاری این همه پرسی ابراز نگرانی کرده اند. امریکایی ها در سفرهای مکرر و بیانیه های متعدد خود تاکید کرده اند که از همه پارسی اقلیم کردستان حمایت نمی کنند و در حالی که عراق و همه متحدانش بر مبارزه با تروریسم و داعش تمرکز کرده اند، پرداختن به موضع همه پرسی از سوی کردها، مساله ای فرعی است که می تواند همه را از هدف اصلی که همان مبارزه با داعش و تروریسم است منحرف کند. اتحادیه اروپا نیز در ماه های گذشته نمایندگان خود را بارها به عراق فرستاد و در بیانیه های متعدد نسبت به برگزاری این رفراندوم هشدار داد. تا به این جای کار دیدارهای مقام های امریکایی و اروپایی با مقامات کرد به ویژه مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان به نتیجه نرسیده است. هفته گذشته بود که برت مکگورک، نماینده رییس جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش در اربیل با مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد و به او پیشنهادهایی را برای صرف نظر کردن از برگزاری همه پرسی ارائه داد. بارزانی گفت که این پیشنهادها را بررسی می کند اما تا حالا که یک هفته به برگزاری همه پرسی زمان باقی مانده، نظر خود را نگفته است.

در این میان ایران و ترکیه و سوریه همسایگان اصلی عراق که هر سه با اقلیم کردستان مرز مشترک دارند، مخالفت شدید خود را با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان اعلام کرده اند و حتی بارزانی را متهم کرده اند که می خواهد عراق را تجزیه کند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به صراحت به مسعود بارزانی گفت که اشتباه می کند و اصرار او بر انجام همه پرسی عواقب بسیار سختی در پی خواهد داشت. ایران نیز به صراحت گفته است که در صورت برگزاری همه پرسی، همه روابط خود را با اقلیم کردستان قطع خواهد کرد. دریادار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز یکشنبه به صراحت گفت که برگزاری همه پرسی از سوی کردستان اشتباهی فاحش است. وی گفت: «طرف قراردادها و تفاهمات ما با دولت مرکزی عراق، بغداد است و در صورتی که همه پرسی اقلیم کردستان برگزار شود، ایران مرزهای خود را با کردستان خواهد بست.» تهدید مشابهی که ترکیه نیز اعلام کرده است. با این وجود مقامات کردستان می گویند تهدیدهایی که ایران و ترکیه علیه کردستان بیان کرده اند صرفا تلاشی برای جلوگیری از همه پرسی است و الا هیچ کدام از دو کشور هنوز اقدامی عملی علیه کردستان انجام نداده اند.

تنها طرفی که از همه پرسی اقلیم کردستان حمایت کرده، اسرائیل است که به صراحت اعلام کرده از همه پرسی حمایت می کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به صراحت اعلام کرده که طرفدار استقلال کردستان است و برای تحقق آن به مقام های امریکایی فشار می آورد.

در فضای رسانه ای هم یک دودستگی در حمایت از همه پرسی و عدم حمایت از آن وجود دارد. بی‌بی‌سی فارسی که در این روزها تمرکز جدی بر روی کردستان عراق کرده است به عنوان یک رسانه حامی جدایی و استقلال کردستان عراق شناخته می شود. اخیرا این شبکه در یادداشتی به قلم "ژیار گل" تحلیل گر ارشد این شبکه در حوزه کردستان عراق تهدیدهای ترکیه و ایران بی اثر خوانده و آن ها را مانعی برای برگزاری همه پرسی ندانسته است. بی‌بی‌سی در این یادداشت ایران را کشوری "عملگرا" معرفی می کند و تهدیدهای آن را بی اثر می داند. یادداشت نویس بی‌بی‌سی در ادامه در خصوص تهدیدهای ترکیه اینگونه می نویسد: "اقلیم کردستان دروازه ورود کالاهای ترکیه به کل عراق است. ترکیه از طریق مرز زاخو روزانه ده ها هزار بشکه نفت از طریق خط لوله وارد می‌کند. اکر دولت ترکیه همچون ایران این مرزها را ببندد، اقتصاد رو به رشد و تشنه نفت ترکیه با مکشل جدی برای تأمین نفت روبرو خواهد شد."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل