1430

عدم آگاهی حقوقی حامد فرمند از مقررات بین المللی حقوق کودکان در بی‌بی‌سی فارسی

5 سال قبل

هم رسانی

   "حامد فرمند" فعال حقوق کودکان

حامد فرمند در یادداشتی با عنوان «حسن جنگجو و کودک سربازان؛ قربانیان جنگ یا قهرمانان ملی» در وب سایت بی‌بی‌سی فارسی، سعی داشته است ایران را به استفاده از کودکان در جنگ متهم نماید.
این به اصطلاح فعال حقوق کودک، با نادیده گرفتن عمدی مسببان جنگ هشت ساله ایران و عراق، بر این اعتقاد واهی است که ایران به دنبال استفاده از کودکان در مخاصمات مسلحانه است!

صرف نظر از این ادعاهای مخدوش و بی پایه و اساس حامد فرمند، آنچه که در این یادداشت، به وفور دیده میشود عدم علم حقوقی نویسنده از مقررات حقوق بین الملل و به ویژه حقوق کودک است. برای مثال حامد فرمند در یادداشت خود به کنوانسیون حقوق کودک که ایران هم عضو آن است اشاره میکند و سن کودک را 18 ذکر میکند. اما مطابق ماده 1 کنوانسیون حقوق کودک «از نظر اين‌ كنوانسيون‌ منظور از كودك‌ افراد انساني‌ زير سن‌ 18 سال‌ است‌ مگر اين‌ كه‌ طبق‌ قانون‌ قابل‌ اجرا در مورد كودك‌، سن‌ بلوغ‌ كمتر تشخيص‌ داده‌ شود». لذا تعیین سن کودک بستگی به کشورهای عضو دارد و حتی ممکن است در یک کشور عضو همانند ایران سن کودک به دلیل رسیدن به بلوغ زودتر تعیین گردد.

ضمن آنکه از دید حامد فرمند، دفاع از وطن صرفا به دلیل زیر 18 سال بودن امری مذموم است! حال آن که در دفاع مشروع مطابق مقررات حقوقی سن و سال اهمیتی ندارد و اتفاقا دفاع از ناموس و وطن یک حق است و نمیتوان افراد را از این حق محروم نمود.

با توضیحات فوق، این سوال اصلی مطرح است که چرا نویسنده این یادداشت سعی نموده با ادعاهای نادر و شاذ، ایران را متهم به اجبار کودکان در مخاصمات مسلحانه نماید؟ آیا هدف بی‌بی‌سی فارسی از چاپ چنین یادداشتهای مخدوش، جز تضعیف روحیه دفاع از میهن چیز دیگری هم میتواند باشد؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل