1434

وقتی مسئولان بی‌بی‎سی نگران آزار کارکنان خود می شود!

5 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی عجیب مدیران بی بی سی برای کارکنان بخش فارسی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‎سی در گزارشی از نگرانی های مسئولان رده بالای این مجموعه برای آزاد کارکنان ایرانی خود خبر می دهد.

به گزارش بی‌بی‎سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‎سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، از دلواپسی های مسئولان رده بالای این مجموعه برای کارکنان ایرانی خود خبر داده و اعلام می کند که آن ها از آزار کارکنان ایرانی خود ناراضی هستند.

بی‌بی‎سی فارسی در گزارشی که با تیتر «درخواست رئیس بی‌بی‌سی برای پایان 'آزار کارکنان بخش فارسی'» منتشر کرده است، می نویسد: « دیوید کلمنتی، رئیس بی‌بی‌سی، از مقام‌های قوه قضاییه ایران خواسته است که به "آزار" کارکنان بی‌بی‌سی فارسی پایان دهند.

آقای کلمنتی اقدام‌های قضایی اخیر در ایران علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را مایه نگرانی خوانده است.

رئیس بی‌بی‌سی در سخنرانی در یک کنفرانس رسانه‌ای در کمبریج، به اهمیت سرویس‌ جهانی بی‌بی‌سی اشاره کرد و گفت بی‌بی‌سی فارسی نمونه‌ای از دشواری‌ها و چالش‌های خبرنگاران سرویس جهانی بی‌بی‌سی است.

بی‌بی‌سی چند هفته پیش مطلع شد که قوه قضاییه ایران ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران فعلی و پیشین بخش فارسی این رسانه را ممنوع‌المعامله کرده و عملا دارایی‌هایشان را مسدود کرده‌ است.

رئیس بی‌بی‌سی در سخنرانی خود با اشاره به فقدان بی‌طرفی سیاسی رسانه‌ها در برخی کشورها، گفت با توجه به مستقل بودن بی‌بی‌سی، صدها میلیون نفر از مردم جهان برای اطلاع از اخبار به سرویس جهانی بی‌بی‌سی متکی هستند.

او گفت برخوردهای دولت‌های خارجی در مواردی کار را برای خبرنگاران سرویس جهانی بی‌بی‌سی سخت می‌کند.

آقای کلمنتی سرویس فارسی بی‌بی‌سی را، با ۱۲و نیم میلیون نفر مخاطب در ایران، نمونه‌ای از چنین برخوردهایی دانست.»

بی‌بی‌سی ادامه می دهد: «هفته گذشته سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که کارکنان رسانه‌هایی چون رادیو فردا و بخش‌های فارسی صدای آمریکا، صدای آلمان دویچه وله، رادیو بین‌الملل فرانسه، و همچنین همکاران شبکه‌های ماهواره‌ای خصوصی مانند من و تو نیز با فشارهایی روبرو بوده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند و در بسیاری موارد روزنامه‌ها توقیف و روزنامه‌نگاران بازداشت می‌شوند. گزارشگران بدون مرز در آخرین ارزیابی سالانه خود از آزادی مطبوعات در سطح جهان، در میان ١٨٠ کشور بررسی‌شده، ایران را در جایگاه ۱۶۵ قرار داده است.»

اما پیشتر هم در گزارشی به این موضوع که بر چه اساسی بی‌بی‎سی درست به مظلوم نمایی می زند پرداختیم؛ سوال اینجاست که آیا اگر من یا شما یا هر کس دیگری به عنوان یک شخص حقیقی به هر شکل نتوانیم ملکی را خرید و فروش کنیم، دلیل آن شامل مسدود بودن دارایی‌های یکی از اقواممان خواهد بود؟!

آیا حکومت جمهوری اسلامی و بخصوص قوه قضائیه ایران که تا کنون با اقتدار، شجاعت و بی هیچ گونه پنهان کاری از حق خود و ملتش دفاع کرده و بارها نیز به دلیل این صراحت و اقتدار مورد هجمه دشمنان واقع شده است، از کارکنان بی‌بی‌سی می‌ترسد که حکمی را علیه آن‌ها صادر کند اما آن را اعلام نکند؟! مگر تا کنون بارها با عوامل این شبکه سلطنتی انگلیسی که آشکارا علیه نظام حاکم بر کشورمان و امنیت ایرانیان در حوزه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و ... فعالیت می‌کند، در داخل کشور برخورد قضائی و قانونی صورت نگرفته است و همه جهان نیز آن را فهمیده‌اند!

بعلاوه، چطور زمانی که دارایی شرکت‌ها و اشخاص ایرانی در اروپا و آمریکا به بهانه‌های واهی مسدود می‌شود، وقتی آثار باستانی و تاریخی با ارزش سرزمین ایران به بهانه‌های مختلف در حراجی‌های غربی به فروش می‌رسد و ...، این رسانه‌های هیاهوساز به یکباره در سکوت وارد می‌شوند و اکنون خواسته یا ناخواسته در مسیر دلخواه بی‌بی‌سی گام برداشته و با نمایش چهره یک مظلوم از این شبکه برایش مخاطب جذب می‌کنند؟!

اما از همه این ها گذشته، آیا اگر نگرانی برای آزار کارکنان بی‌بی‌سی وجود دارد، نباید این نگرانی فراگیر و در همه جهات اعمال شود؟!

آیا وضعیت غیر قابل انکار کارکنان زن این شبکه که خواسته و ناخواسته قربانی هوس رانی همکاران و مدیران مردشان می شوند که داستان صادق صبا، سردبیر اسبق بی‌بی‌سی فارسی و پونه قدوسی مجری این شبکه کاملا مشهود و یکی از این موارد است، جزو آزار آن ها محسوب نمی شود؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل