1436

تلاش بی‌بی‌سی در ایجاد نقش برای ایران در شکل گیری سلفی های کردستان

4 سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی در ایجاد نقش برای ایران در شکل گیری سلفی های کردستان

کرد بودن پنج نفر از عوامل حمله های تروریستی تهران (منسوب به داعش)، بار دیگر به این پرسش دامن زده است که تفکر سلفی در کردستان ایران و در میان کردهای اهل سنت چه جایگاهی دارد.

آیا اجرای بی‌رحمانه حمله تهران از سوی چند کرد عضو داعش را می‌توان به عنوان شاهدی بر جدی و ریشه‌دار بودن تفکرات بنیادگرایانه سلفی جهادی در مناطق کردنشین ایران دانست؟


اخیرا بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مستند گونه به این پدیده پرداخته است. بی‌بی‌سی در این سلسه گزارش ها که توسط ژیار گل خبرنگار کرد خود تهیه کرده است سعی کرده است برای جمهوری اسلامی ایران با استناد به سخنان برخی از ضد انقلاب های منطقه نقش بتراشد.


بی‌بی‌سی با طرح این نکته که بیشتر مردم و علمای این منطقه از جریان نقشبندیه صوفی می باشند و به همین جهت در سال های گذشته رویکردی تعاملی با نظام را در پیش گرفته اند اما به یکباره جریانات سلفی و پس از حضور آمریکا در عراق شروع به رشد کرد به این مساله اشاره می کند که ایران به گروه های سلفی که از عراق گریخته بودند پناه می دهد و همین مساله دلیلی بر رشد جریانات سلفی در منطقه کردستان ایران شده است. بی‌بی‌سی در گزارش خود سعی می کند دلیل حمایت ایران را مبارزه با جریانات سکولار و ضد انقلاب کردستان عنوان کند.


اما در پاسخ به این گزارش مخدوش بی‌بی‌سی نجم الدین فرج احمد شناخته شده به ملا کریکار رهبر جریان سلفی- جهادی انصار الاسلام برخی اعضای این گروه به ایران گریخته بودند در مصاحبه با بی‌بی‌سی و در همین سلسله گزارش ها به وضوح اشاره می کند که نه تنها ایران حمایتی را به عمل نیاورد بلکه به دشمنی با آن ها هم پرداخته است.


به نظر بی‌بی‌سی به دنبال کم رنگ کردن نقش سرویس های جاسوسی غربی به ویژه آمریکایی ها در حمله تروریستی تهران می باشد و به همین جهت به دنبال چسباندن چیزی به ایران است که هیچگاه به آن نمی چسبد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل