1443

چرا بی‌بی‌سی از طالبان عصبی بوده و به دنبال جایگزینی داعش است؟

5 سال قبل

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی از طالبان عصبی بوده و به دنبال جایگزینی داعش است؟

مدتی است شبکه بی‌بی‌سی فارسی که فعالیت گسترده ای را در افغانستان دارد در سیاستی متناقض با سیاست های قبلی خود به دنبال تخریب جایگاه گروه طالبان و در عمل جایگزینی گروه تروریستی داعش روی آورده است.
بی‌بی‌سی با بزرگنمایی از قدرت داعش در افغانستان تمام تلاش خود را به کار گرفته تا بتواند جایگاه ویژه ای را برای این گروه تروریستی در افغانستان ایجاد کند.

بی‌بی‌سی با توجه به پایان عمر داعش در عراق و سوریه به دنبال ایجاد فضای جدید برای تروریست های داعشی می باشد به همین جهت افغانستان به چند جهت فضای مناسبی را برای جای دادن برای ان ها دارا می باشد اما یک مانع بزرگ به نام طالبان وجود دارد که در تمام این سال ها سیاست این شبکه در تقابل با آن ها بر مبنای سیاست غرب مقابله با یک گروه تروریستی بوده است. 

در این میان یک سئوال پیش می آید و آن اینکه مگر چه تفاوتی بین طالبان و داعش وجود دارد که این شبکه به دنبال جایگزینی داعش به جای طالبان می باشد؟ مگر هر دوی آن ها از منظر این شبکه یک گروه تروریستی نبوده اند؟

به نظر پاسخ به این سئوال ها فهم قضیه تغییر سیاست این شبکه در خصوص تقابل با طالبان را راحت تر می کند. در پاسخ به سئوال های فوق باید گفت که این شبکه بر اساس سیاست اصلی خود همیشه به دنبال جریاناتی بوده است که بتوانند به جنگ مذهبی دامن بزند از همین رو با آنکه طالبان درگیر با دولت مرکزی افغانستان بوده است اما هیچ گاه مبنای این درگیری مذهبی نبوده است اما داعش با رویکرد مذهبی و دینی به تقابل با سایرین می پردازد. تفاوت دیگر طالبان با داعش این است که هدف اصلی طالبان مقابله با غرب می باشد اما داعش هدف اصلی خود را درگیری با جریانات مذهبی غیر خودش همچون شیعیان قرار داده است. به عنوان نمونه در چند روز گذشته که مصادف با شهادت امام حسین (علیه السلام) بود داعش اقدام به طراحی عملیات های تروریستی برای مقابله با عزاداری های شیعیان انجام داده بود اما طالبان نه تنها دست به چنین اقداماتی نزد حتی با صدور پیامی راه خود را ادامه راه حسین بن علی (علیه السلام) خوانده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل