1448

فضاسازی ضد ایرانی بی‌بی‌سی همزمان با ماه مهر!

5 سال قبل

هم رسانی

   فضاسازی بی‌بی‌سی علیه ایران با موضوع تحصیل مهاجرین افغان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید در ایران، به موضوع وضعیت تحصیلی مهاجرین افغان در کشورمان پرداخته و در این موضوع به سیاه نمایی علیه ایران اسلامی پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی آغاز سال تحصیلی جدید در ایران و آغاز به کار رسمی کلاس های درس در مدارس نقاط مختلف کشورمان، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی با پرداختن به وضعیت تحصیلی مهاجرین افغان ساکن ایران، این موضوع را برای سیاه نمایی های ضد ایرانی خود دنبال کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که در همین راستا به قلم "فواد مسیحا" و با تیتر احساسی «آنها که از مهر جاماندند» منتشر کرده است، این گونه می نویسد: «وقتی ملیکا (نام مستعار) به دنیا آمد، پدر و مادرش به دولت ایران خبر ندادند. چند سال پیش از آن، وقتی برای گرفتن مدرک اقامتی برای فرزند دیگرشان رفته بودند، در اداره اتباع برخورد خیلی بدی دیده بودند. به آنها گفته شده بود که کاری غیر از زاییدن و آوردن "نان خور اضافی" بلد نیستند.

ملیکا بدون مدرک ماند و از زمانی که به سن مدرسه رسیده، تا حالا که ۱۴ ساله است، باید هر سال به اداره اتباع برود و توضیح بدهد که چرا خانواده اش مدرک دارند و او ندارد. امسال به او گفته اند برود آزمایش ژنتیک بدهد که ببینند آیا واقعا دختر همان خانواده است یا نه.

تا همین دو سال پیش کودکان افغان فاقد مدرک شناسایی، بخت چندانی برای ثبت نام در مدارس دولتی ایران نداشتند.

اما پس از دستور رهبر ایران در بهار ۹۴، دولت برنامه‌هایی را برای شناسایی، ساماندهی و ثبت نام این کودکان به راه انداخته است.

توفان توییتری "از مهر جا نمانند" و وعده وزیر آموزش و پرورش جدید ایران که هر چه در توان دارد برای ثبت نام این کودکان خواهد کرد، هم اشاره‌ای بود به سرنوشت هزاران هزار کودک بی مدرک افغان.»

بی‌بی‌سی در این گزارش فرآیند تحصیل کودکان مهاجر افغان در ایران را به "هفت خوان" تشبیه کرده و ادامه می دهد: «مریم حیدری فعال حقوق کودک است. او حالا دو سال است که در اتریش زندگی می‌کند، اما می‌گوید خودش در کودکی، به دلیل نداشتن مدرک اقامتی در ایران، نتوانسته در مدرسه دولتی درس بخواند.

او می‌گوید روند ثبت نام افغان‌های فاقد مدرک شناسایی، آنقدرها که در وعده‌ها و شعارها دیده میشود ساده نیست. این کودکان در مهلتی که اداره اتباع تعیین می‌کند، باید به دفاتر کفالت بروند و کارت حمایت تحصیلی (برگه آبی) بگیرند.

معمولا این مهلت بسیار کوتاه است، مثلا آنگونه که خبرگزاری ایسنا نوشته، مهلت امسال از ۱۸ تا ۳۱ تیر بوده که وقتی دو پنجشنبه و جمعه را از آن کم کنیم، می‍ماند ده روز.

مریم حیدری که در سال‌های گذشته، با چند نهاد حامی حقوق کودکان در ایران همکاری داشته، می‌گوید خیلی از پدر و مادرهای افغان، مخصوصا آنها که گرفتار پیدا کردن یک لقمه نان هستند، یا اصلا از آغاز این روند خبر نمی شوند و یا هم وقتی خبر می شوند که دیر شده است.

اما تنها مطلع شدن از آغاز توزیع برگه‌های آبی، کافی نیست. دفاتر کفالت اول باید مطمئن شوند که این کودکان واقعا افغان هستند. اگر این کودکان سندی برای اثبات افغان بودن خود داشته باشند که هیچ، اما اگر نداشته باشند، تا سرپرستشان برای آنها از سفارت یا کنسولگری های افغانستان تذکره بگیرد (که خودش هم روندی چند هفته‌ای است)، مهلت ثبت نام در خیلی از مدارس تمام شده. بماند که بعد از گرفتن تذکره افغانی، این بچه‌ها باید آزمایش کامل سلامت هم بدهند.»

اما این ادعاها در شرایطی با اغاز سال جدید تحصیلی در کشورمان مطرح می‌شود که تمام مسئولان جمهوری اسلامی، از رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان اصلی‌ترین مقام کشورمان تا وزیر آموزش و پرورش و ... همگی متحد و یک دل خواستار ایجاد شرایط تحصیلی برای همگان از جمله مهاجرین افغان ساکن در کشورمان هستند.

رهبر معظم انقلاب در پیامی به صراحت و با شفافیت در مورد مسئله تحصیل فرزندان مهاجر افغان در ایران دستور صادر کردند و فرمودند: «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرینی که به‌صورت غیرقانونی و بی‌مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس ایرانی ثبت‌نام شوند.»

رضوان حکيم‌زاده، معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش، در همین راستا چندی پیش گفته بود: "تابستان امسال با همکاری وزارت کشور امکانی فراهم شده تا کودکان فاقد شناسنامه بتوانند با دريافت کارت حمايت تحصيلی در مدارس ثبت‌نام كنند. مصوبه‌ای از دولت رسيده بود که در آن وزارت کشور موظف شد با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش براي تسهيل دسترسی آموزشی به همه‌ کودکانی که مشکلات شناسنامه‌ای و اوراق هويتی دارند، اقدام کند. بر‌اساس اين ابلاغيه همه کودکان فاقد شناسنامه که اوراق هويتی ندارند، می‌توانند به فرمانداری‌ها مراجعه کنند و بر‌اساس خوداظهاری کارت حمايت تحصيلی دريافت کنند. مدارس موظف هستند با ارائه کارت حمايت تحصيلی، دانش‌آموزان را ثبت‌نام کنند."

«سید حسین عالمی بلخی» وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان نیز به دلیل توجه خاص رهبری ایران اسلامی به وضعیت تحصیلی مهارجرین افغان در کشورمان از ایشان تقدیر کرد و گفت: "رهبری جمهوری اسلامی ایران نسبت به افغانستان چه در دوران انقلاب و چه بعد از انقلاب و به خصوص نسبت به مهاجرین دیدگاه مثبت، حمایت کننده داشته و دلسوز بوده‌اند. در دیدارم با ایشان از توصیه ایشان درباره تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی به خصوص فاقد مدرک تشکر کردم و از مقام معظم جمهوری اسلامی ایران خواستم که پیگیری لازم را در این زمینه داشته باشند. ایشان دوباره دستورات لازم را در این خصوص صادر کردند و دفتر ایشان موضوع تحصیل کودکان فاقد مدرک را به طور مستقیم پیگیری می‌کند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل