1454

بد برای ایران، خوب برای دیگران!

5 سال قبل

هم رسانی

   سامانه ضد موشکی "تاد"

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی به موضوع فروش سامانه ضد موشکی به عربستان سعودی پرداخته است، که همین موضوع برای ایران با مدت‌ها حاشیه‌سازی همراه بود.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی تصمیم دولت آمریکا برای فروش سامانه ضد موشکی "تاد" به عربستان سعودی، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی در شرایطی به این موضوع پرداخته و به راحتی با اعلام یک خبر ساده از کنار آن عبور می‌کند که موضوع مشابه آن برای جمهوری اسلامی ایران با مدت‌ها حاشیه‌سازی این رسانه و هم‌مسیرانش همراه بوده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده است، با اعلام این خبر که «آمریکا سامانه ضدموشک بالستیک به عربستان می‌دهد»، این گونه می‌نویسد: «طی قراردادی ۱۵ میلیارد دلاری، آمریکا سامانه ضدموشکی پیشرفته تاد به عربستان سعودی فروخته است. یکی از علل خریداری این تسلیحات از سوی عربستان، کسب آمادگی دفاعی در برابر برنامه موشکی ایران عنوان شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (ششم اکتبر) ضمن تایید خبر عقد این قرارداد تسلیحاتی آن را در راستای سیاست‌های امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است.»

بی‌بی‌سی دلیل استقرار سامانه ضد موشکی "تاد" در عربستان را خطر ایران می‌داند و ادامه می‌دهد: «وزارت خارجه همچنین تصریح کرده است که واگذاری این سامانه ضدموشک بالستیک سیستم دفاعی عربستان و امنیت در حوزه خلیج فارس را در برابر تهدیدهای منطقه‌ای از جمله ایران تقویت خواهد کرد.

اعلام رسمی این قرارداد تسلیحاتی تنها یک روز پس از آن صورت گرفت که عربستان از روسیه تسلیحات جدید پدافند هوایی خریداری کرد.

این قرارداد تسلیحاتی ۱۵ میلیارد دلاری همچنین تنها یک روز پس از اعطای جایزه صلح نوبل به یک نهاد غیردولتی برای ریشه‌کنی تسلیحات هسته‌ای علنی شد.»

بخش دیگر گزارش این شبکه سلطنتی انگلیس را تبلیغ برای سامانه ضد موشکی آمریکایی و سازندگانش دربرگرفته است که به همین منظور می‌آورد: «سامانه موشکی "تاد" قادر است موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و میان‌برد را در مرحله ابتدایی پرتاب هدف قرار دهد. مجهز به تکنولوژی تعقیب جنبشی است و می‌تواند کلاهک جنگی موشک را هم منهدم کند. می‌تواند تا ارتفاع ۱۵۰-۲۰۰ کیلومتر بالا برود. قادر است موشک بالستیک را در ارتفاع بالا و فراتر از جو زمین منهدم کند که به ویژه در صورت هسته‌ای بودن کلاهک موشک بالستیک، بسیار کارایی خواهد داشت. سامانه موشکی تاد را گروه تسلیحات سازی لاکهید مارتین آمریکا ساخته است.»

اما همانطور که گفتیم این موضوع در شرایطی با این واکنش شبکه دولتی انگلیس همراه می شود که در جریان فروش سامانه دفاع موشکی اس – 300 توسط روسیه به ایران با وجود این که این سامانه تنها ماهیت دفاعی داشته و هیچ خطری برای دیگران محسوب نمی‌شود، ماه‌ها فضاسازی منفی برای آن صورت گرفت و مقامات کشورهای مختلف غربی از جمله ایالات متحده آمریکا و انگلیس، به شدت با این اقدام روسیه و ایران مخالفت کرده و حتی آن را نقض معاهدات بین‌المللی معرفی می‌کردند.

اما در ظاهر امر، در این جریان نه تنها استقرار این سامانه ضد موشکی آمریکایی در عربستان کاملا پذیرفته شده و قابل قبول است، بلکه دلیل آن نیز ایران است.

اما بد نیست برای بی‌بی‌سی این موضوع را یادآوری کنیم که در دنیای واقعی و خارج از دید کور و جهت‌دار آن‌ها، امروزه این عربستان سعودی و البته آمریکا و متحدان غربی‌اش هستند که در منطقه خطرساز بوده و آشوب به راه می‌اندازند.

واقعیت‌های صورت گرفته در یمن که روز به روز بیشتر جهان را از خود متأثر می‌سازد تنها یک نمونه کوچک از اتحاد میان عربستان و آمریکاست که همچنان نیز در جریان است.

بعلاوه، جمهوری اسلامی ایران از توانایی‌های بالای موشکی برخوردار است که چه گند آهنین اسرائیل در مقابل آن باشد و چه "تاد" آمریکایی، نمی‌توانند با این قدرت بالا مقابله کنند و مقامات نظامی متخلف غربی نیز به این واقعیت اذعان نموده اند. این ایران است که علاقه‌ای به آغاز یک درگیری ندارد و اگر حرکتی انجام می‌دهد تماما دفاعی است اما در دفاع از خود کاملا مقتدر است.

البته نباید نادیده گرفت که یک تفاوت دیگر ایران و عربستان را نادیده گرفت؛ جایی که ایران هرگز اقتدار خود را از طریق باج دادن به آمریکا به دست نمی‌آورد و متکی به خود است اما عربستان با خرید گران قیمت این تسلیحات آمریکایی، کاملا در جهت منافع این کشور و اهداف اقتصادی کاخ سفید گام برمی‌دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل