1455

رفتار متناقض بی‌بی‌سی درپی تغییرات حقوق زنان در عربستان

4 سال قبل

هم رسانی

   تغییرات حکومت عربستان در حقوق زنان

در پی اعمال تغییرات توسط رژیم آل سعود در خصوص وضعیت زنان در عربستان، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی و در رفتاری کاملا متناقض با قبل، از جدی بودن این تغییرات خبر داده و به آن همراهی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی تغییراتی که رژیم آل سعود در خصوص برخی محدودیت‌های زنان در عربستان اعمال کرده است، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی ضمن پرداختن به موضوع برخورد حکومت عربستان با یک شخصیت مذهبی که به زنان بی‌احترامی کرده است، تلاش می‌کند تا با یک تیر دو نشان را هدف قرار دهد و در رفتاری کاملا متفاوت و متناقض با قبل، ضمن این که بر جدیت این تغییرات تأکید می‌کند، همراهی خود را نیز با آن نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که در این باره منتشر کرده است، می‌نویسد: «یک روحانی سعودی که گفته که زنان توانایی مغزی لازم برای رانندگی ندارند از سخنرانی مذهبی منع شده است.

یک روحانی سعودی که گفته که زنان توانایی مغزی لازم برای رانندگی ندارند از سخنرانی مذهبی منع شده است. شیخ سعد الحجاری که از مقامات برجسته مذهبی در منطقه عسیر در جنوب غرب عربستان بوده است در یک سخنرانی که نوار ویدیوئی آن در اینترنت منتشر شده گفته است که "مغز زنان اساسا نصف مغز معمولی است اما بعد از انجام خرید، مغزشان به یک چهارم مغز معمولی کاهش پیدا می‌کند."

فرماندار عسیر دستور ممنوعیت سخنرانی یا هرگونه فعالیت مذهبی دیگر این روحانی را داده است.»

اما سوال اینجاست که بی‌بی‌سی تا کنون کجا بوده و چرا هیچ گزارشی در خصوص وضعیت زنان در عربستان منتشر نکرده است؟!

چرا زمانی که در سال 2016 میلادی هیئتی از مفتی‌ها و دانشمندان عربستانی رسما اعلام کردند که "زنان، پستاندارانی همچون بز و شتر هستند"، و این خبر در آستانه روز جهانی زن، به یکباره همه دنیا را فرا گرفت، این شبکه انگلیسی هیچ واکنشی نشان نداد؟!

چرا زمانی که عربستان سعودی سال‌های سال، از جمله در سال 2016 میلادی در انتهای جدول رتبه‌بندی کشورهای جهان از نظر شاخص جهانی شکاف جنسیتی قرار داشت، بی‌بی‎سی هیچ نگرانی برای زنان این کشور احساس نمی‌کرد؟!

زنان عربستانی تنها محدودیتی که داشته و دارند رانندگی نیست که امروز برداشته شده باشد، بلکه ممنوعیت‌های عجیبی سال‌ها با این زنان همراه بوده است و امثال این شبکه دولتی انگلیسی هیچگاه توجهی نداشته‌اند؛ محدودیت هایی از قبیل ممنوعیت رفتن به قبرستان، ممنوعیت پرو لباس، ممنوعیت انجام امور بانکی از جمله افتتاح حساب بدون حضور مرد، ممنوعیت خروج از خانه بدون مرد، ممنوعیت حق رأی، ممنوعیت درمان بدون مرد (زنان بدون حضور مردشان توسط پزشکان ویزیت نمی‌شوند)، ... تنها بخشی از این موارد است که سال‌ها زنان عربستانی با آن مواجه بوده‌اند و امروز نیز تمام آن‌ها رفع نشده است.

اما ظاهرا اصلاحات هرچند اندک صورت گرفته در عربستان، به شدت مورد توجه دوستان غربی آل سعود است که اکنون پس از سال‌ها سکوت، یکی از رسانه‌های دولتی غربی وارد صحنه شده و با آن‌ها همراهی می کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل