1462

کارشناس بی‌بی‌سی: اروپا ناگزیر به پذیرش فشارهای ترامپ علیه ایران است

5 سال قبل

هم رسانی

   کارشناس بی‌بی‌سی: اروپا ناگزیر به پذیرش فشارهای ترامپ علیه ایران است

پس از سخنان سخیف ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران و فرستادن برجام برای اصلاحات به کنگره، تقریبا تمامی کشورهای اروپایی از جمله انگلیس و فرانسه و آلمان با این رفتارهای ترامپ به مقابله برخواستند و این سخنان و تصمیمات را بر خلاف امنیت و منافع جامعه بین الملل دانسته و از عمراهی با وی سر باز زدند.
اما برخی از تحلیل گران بر این باورند که مخالفت اروپاییان با تصمیات ترامپ دیری نخواهد گذشت که با همراهی جایگزین خواهد شد. در همین زمینه الکس وطن خواه تحلیل گر شبکه بی‌بی‌سی فارسی در تحلیلی در این خصوص در شبکه اینگونه بیان می دارد: "تاریخ نشان داده که هر وقت امریکا در موضوع ایران، فشار زیادی را به اروپا آورده است، اروپا مجبور به پذیرش شرایط امریکایی ها شده است. امّا امروز ترامپ در داخل امریکا توان سیاسی چندانی برای پافشاری بر روی صحبت های خود را ندارد؛ درنتیجه فعلا اروپایی ها در مقابل استراتژی دولت ترامپ علیه ایران، ایستاده اند." 

همانطور که مشخص است با توجه به اینکه برجام یک توافق بین المللی است و خروج آمریکایی ها از این توافق به منزله فروپاشی آن نیست. اما گویی شبکه بی‌بی‌سی فارسی این وظیفه را دنبال می کند که فضا را آماده برای همراهی دول اروپایی با ترامپ کند به گونه ای که اروپاییان با بازی پلیس خوب اصل برجام را که برای آن ها منافع اقتصادی فراوانی را فراهم آورده است حفظ کنند و آمریکایی ها در نقش پلیس بد فضا را برای فشارهای بیشتر به ایران و تحریم های تازه تر فراهم آورد تا عملا برجام برای ایرانی ها دستاورد خاص و ویژه ای نداشته باشد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل