1472

اعتراف مجری بی‌بی‌سی به قدرت و نفوذ بلامنازع ایران در منطقه

5 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف مجری بی‌بی‌سی به قدرت و نفوذ بلامنازع ایران در منطقه

در حالی که اوایل بامداد روز دوشنبه 24 مهرماه، شهر کرکوک صحنه درگیری میان نیروهای پیشمرگه و ارتش عراق بود، حال گزارش شده اوضاع در این شهر بطور نسبی تحت کنترل نیروهای عراقی قرار گرفته است.
درگیری‌ها در کرکوک پس از آن آغاز شد که رهبران کردی در اقلیم کردستان با استقرار نیروهای عراقی در مناطق مشترک کرکوک مخالفت کردند.

طی چند روز گذشته بغداد با هدف دستیابی به یک نتیجه مشترک، مذاکراتی را با اربیل در خصوص کنترل مشترک کرکوک آغاز کرده بود که در نهایت رهبران اقلیم کردستان مانع از استقرار نظامیان عراقی در مناطق مشترک و مورد مناقشه در کرکوک شدند.

اداره شهر کرکوک در شمال عراق براساس قانون اساسی این کشور بصورت مشترک برعهده اربیل و بغداد است، اما نیروهای پیشمرگه کرد با ورود داعش از سوریه به بغداد و بوجود آمدن خلا امنیتی ناشی از عقب نشینی نیروهای دولتی از مناطق تحت کنترل خود در سال 2014، از این موقعیت استفاده کرده و در سراسر مناطق این شهر را به کنترل خود درآوردند.
حال طی چند ماه گذشته با شکست و عقب نشینی داعش از مناطق گسترده‌ای از خاک عراق، و به خصوص پس از برگزاری همه پرسی جدایی کردستان، موضوع کنترل مشترک شهر کرکوک توسط اربیل و بغداد همواره با مخالفت سرسخت اقلیم کردستان روبرو شده است، تا آن جا که در نهایت مخالفت پیشمرگه‌های کرد با استقرار نیروهای عراقی به درگیری نظامی اربیل و بغداد منجر شد.

در این میان تنها چند ساعت پس از نخستین درگیری‌ها، برخی گروه‎های پیشمرگه وابسته به حزب دموکرات بارزانی مجبور به عقب نشینی شدند و نیروهای عراقی نیزموفق به تصرف فرودگاه نظامی K۱ در جنوب کرکوک و همچنین میدان‌های نفتی بای حسن و آفانا و پایگاه نظامی کیوان در شهر کرکوک گردیدند.

پیش روی سریع نیروهای عراقی و کنترل آن ها بر مناطق مختلف کرکوک باعث شد تا بسیاری از رسانه ها از نقش فرماندهی این عملیات سخن به میان آورند. در همین زمینه "مهدی پرپنچی" مجری ضد ایرانی شبکه بی‌بی‌سی فارسی در توئیتی اینگونه نوشت: "پیش روی برق آسای نیروهای دولتی عراق و حشد در کرکوک، نشانه ای دیگر از قدرت و نفوذ بلا منازع ایران و قاسم سلیمانی در عراق ارزیابی خواهد شد. "
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل