1476

گزارش بی‌بی‌سی از درخواست دوستی یک دشمن!

5 سال قبل

هم رسانی

   وزیر نفت عربستان سعودی در سفر به عراق

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از علاقه مقامات آل سعود برای همکاری اقتصادی با عراق خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، در شرایطی از علاقه مقامات عربستانی برای برقراری همکاری و ارتباط تجاری و اقتصادی با عراق خبر می‌دهد که آل سعود با سیاست‌های خود مشکلات امنیتی – سیاسی بسیاری را برای دولت و مردم عراق ایجاد کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبری مبنی بر این که «وزیر نفت عربستان خواهان افزایش همکاری‌های اقتصادی با عراق شد»، این گونه نوشته است: «خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی که به عراق سفر کرده خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور شده است.

او همچنین گفته که کشورش هر گونه اقدامی را برای تسهیل جریان کالا و خدمات بین عربستان و عراق انجام می‌دهد.

این سفر با هدف بهبود در روابط پر تنش بین دو این کشور پس از سال‌ها صورت گرفته است.»

بی‌بی‌سی یکی از دلایل نزدیکی عربستان به عراق را مقابله با نقوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه برشمرد و افزود: «به گفته تحلیلگران، عراق در تلاش است تا از گرمی روابط با عربستان نفع اقتصادی ببرد. این در حالی است که عربستان امیدوار است تا ایجاد روابط نزدیکتر با عراق بتواند با نفوذ ایران، رقیب اصلی‌اش در منطقه، مقابله کند.

خالد فالح در سخنانی در مراسم بازگشایی نمایشگاه بین‌المللی بغداد گفت: "بهترین مثال از اهمیت همکاری بین عراق و عربستان روند توسعه و ثباتی است که در بازارهای نفت دیده می‌شود."

وزیر نفت عربستان اولین مقام سعودی است که پس از چندین دهه درعراق سخنرانی عمومی ایراد کرد.

عربستان و عراق از سال ۲۰۱۵ و پس از ۲۵ سال روابط پرتنش گام‌هایی به سوی بهبود روابط برداشتند.

تنش بین دو کشور به حمله نیروهای عراقی به کویت در سال ۱۹۹۰ برمی‌گردد. تیرگی روابط دو کشور پس از حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق که به سقوط حکومت صدام حسین، رئیس جمهور سابق این کشور منجر شد، همچنان ادامه یافت.»

اما در رابطه با این موضوع که مورد تأکید بی‌بی‌سی قرار گرفته است، باید یادآوری کرد که عربستان سعودی در شرایطی این روزها به دنبال برقراری و تقویت ارتباطات سیاسی و اقتصادی خود با عراق است که سال‌ها با سیاست‌های خصمانه و اشتباه خود، زمینه ساز، حمایت کننده و هدایت کننده آشوب‌های بزرگی در این کشور بوده است و شاید به جرئت بتوان گفت که آن چه عراق امروز با آن از جهت خسارت و آسیب جنگ مواجه است، به دلیل همین سیاست‌های آل سعود است و جالب است که اکنون باز هم عربستانی‌ها به دنبال بهره برداری از شرایط به سود خود هستند و آن چه را که خود و سیاست‌هایشان ویران کرده است را می‌خواهند با کسب درآمد بازسازی کنند.

نیویورک تایمز در سرمقاله خود که جمعه منتشر شد با اشاره به گروه تکفیری داعش که تحت حمایت خارجی، دین اسلام دستمایه فعالیت‌های تروریستی خود قرار داده نوشت: «خاندان سلطنتی سعودی مبالغ هنگفتی را صرف ترویج وهابیت نموده، که مشوق عاملان حادثه 11 سپتامبر بوده و اکنون آتش داعش را برافروخته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی»، دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء درباره نقش شوم عربستان در عراق می‌گوید: "سفارت عربستان در عراق از زمان بازشدن دوباره، فعالیت‌های مشکوک دارد. سفیر عربستان یک شخص نامطلوب است و باید از عراق اخراج شود. این شخص بارها به نیروهای مردمی و مقامات سیاسی عراق توهین کرد. سفیر عربستان با سیاستمداران داعشی در عراق ارتباط دارد. سیاستمداران داعشی، افرادی در حد وزیر و نمایندگان مجلس هستند که توسط کشورهای غربی و عربی حمایت می‌شوند و اهداف این کشورها را اجرا می‌کنند."

در همین راستا، دولت عراق با تأکید بر اینکه عربستان سعودی با دخالت در عراق به دنبال مشروعیت بخشیدن به تروریت‌هاست، با انتشار بیانیه‌ای رسمی، از آل سعود درخواست می‌کند که بجای مداخله در امور سایر کشورها، به ویژه عراق، به امور داخلی خودشان بپردازند.

در بخش‌هایی از این بیانیه که سایت عراقی "سومریه نیوز" منتشر کرده، این گونه نوشته شده است: «عربستان با " انقلابی " خواندن تروریست‌ها، جرائم و جنایات آنها را توجیه می‌کند.

از دولت عربستان می‌خواهیم به اوضاع داخلی خود توجه کند، و از سیاست به حاشیه راندن (شهروندان) دست بکشد.

"انقلابی" خواندن تروریستها در رسانه‌های سعودی به معنای مشروعیت بخشیدن به جنایتهای تروریستی است و دولت عربستان مسؤول جنایت‌های خطرناک در عراق است.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل