1479

اعتراف تحلیل گر بی‌بی‌سی به شکست سیاست های آمریکا علیه ایران

4 سال قبل

هم رسانی

   اعتراف تحلیل گر بی‌بی‌سی به شکست سیاست های آمریکا علیه ایران

بسیاری باور دارند که پس از انقلاب اسلامی در ایران یکی از مشکلات عمده ای که ایالات متحده در رویارویی با ایران دائما با آن مواجه بود همیشه شکست طرح ها و نقشه هایش بر علیه ایران و شکست طرح ها و نقشه هایش در منطقه توسط ایران بوده.
تقریبا طرحی نیست که ایالات متحده یا همپیمانانش در منطقه خاورمیانه پیاده کرده باشند که در نهایت به نفع ایران تمام نشده باشد.

از اشغال افغانستان گرفته تا اشغال عراق تا نقشه آمریکا برای تجزیه منطقه توسط القاعده و داعش تا طرح عربستان سعودی (که همپیمان امریکا است) برای اشغال یمن تا اشغال لبنان توسط اسرائیل تا… همه در نهایت به نفع ایران تمام شد. افغان هایی که روزی پنج دیپلمات و خبرنگار ایرنا را درمزار شریف به قتل رساندند امروزه دولتی دارند که دوست ایران است. در عراق که هشت سال جنگ خانمان سوز علیه ایران راه انداخته بود همپیمانان ایران به قدرت رسیدند. در یمن علی عبد الله صالح که زمانی برای اینکه قسمش مبنی بر کمک به عراق در جنگ بر علیه ایران دروغ نباشد به عراق آمد و یک خشاب تیر به سمت ایرانی ها در کرد امروزه همراه با ارتش یمن در صف انصار الله و همپیمانان ایران قرار دارند. در سوریه که نزدیک بود در دست داعش سقوط کند امروزه همپیمانان ایران قدرت را پس گرفته اند.

در همین زمینه اخیرا مهدی مهدوی آذر تحلیل گر شبکه بی‌بی‌سی در مطلب در وب سایت این شبکه تحت عنوان "دکترین ترامپ، افکار عمومی و جناح های داخلی ایران" به شکست سیاست های جدید آمریکا به مشابه سیاست های قبلی اشاره می کند و اینگونه می نویسد: "برای حدود چهار دهه دکترین رسمی آمریکا ایجاد شکاف و تمایز میان «ملَت» و «حکومت» ایران بوده است. بر مبنای این راهبرد؛ آمریکایی‌ها همیشه حساب ملت ایران را از حکومت جدا می‌کردند و معتقد بودند که نسل جوان و طبقه متوسط ایران بزرگترین تهدید موثر علیه ساختار جمهوری_اسلامی است و بر همین مبنا، روسای جمهور آمریکا برای مردم ایران پیام تبریک نوروز می‌فرستادند، از افزایش ارتباطات دانشگاهی و فرهنگی دو ملت حمایت می‌کردند و حتی گوشه چشمی به اصلاح‌طلبان داشتند. حالا پس از چهاردهه دهه شرایط عوض شده است. ترامپ در اولین ماه کاری خود در تصمیمی شوکه کننده هرگونه صدور ویزا برای مردم ایران را ممنوع و برجام که دریچه امید بخش بزرگی از ایرانیان بود را به باد حمله گرفت. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل