1482

نگرانی بی‌بی‌سی از حضور بلند مدت ایران در سوریه

4 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی بی‌بی‌سی از حضور بلند مدت ایران در سوریه

نزدیک به دو هفته پیش سرلشکر باقری درحالی در دومین سفر خارجی خود به سوریه سفر کرد که پیش از آن برخی فرماندهان عالی رتبه سپاه از نابودی کامل داعش (در فاز نظامی) در آینده نزدیک خبر می‌دهند.
شش سال از بحران سوریه می‌گذرد و در طول این سال‌ها، جمهوری اسلامی ایران یکی از اصلی‌ترین بازیگران منطقه در مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه بوده است. ایران از همان ابتدای درگیری‌ها با درخواست رسمی دولت سوریه و شخص بشار اسد برخی نیروها و فرماندهان خود را برای کمک به ارتش این کشور راهی سوریه کرده بود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این سفر سه دیدار رسم با مقامات سوری داشت که مهمترین آنها دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود. او در این دیدار ضمن ابلاغ پیام کتبی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، تاکید کرد که ایران تا حل نهایی بحران سوریه در کنار دولت و ملت سوریه خواهد ماند و بر تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌های نظامی میان دو کشور نیز تاکید کرد.

سردار باقری در این دیدار، هدف از سفر خود به سوریه را ارائه راهبرد مشترک درباره ادامه همکاری‌ها و هماهنگی‌ها در سطح نظامی در «مرحله پس از موفقیت های بزرگ» عنوان کرد، عملیات‌هایی که به گفته او زمینه نابودی داعش را فراهم خواهد کرد.

این دیدار و به تبع آن مطرح شدن مساله ادامه همکاری های ایران و سوریه پس از داعش باعث واکنش گسترده رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی و ابراز نگرانی از این سخنان منجر شده است. بی‌بی‌سی فارسی علاوه بر واکنش های تحلیلی خود در شبکه به این سفر بیان نگرانی های خود در این خصوص اخیرا در یادداشتی در ویسایت خود از دلایلش برای نگرانی در خصوص احتمال حضور دائم ایران در خاک سوریه سخن به میان آورده است. که به نظر مهمترین آن ها و سر لیست تمامی نگرانی هایش که به صورت علنی به آن اشاره می کند امنیت رژیم صهیونیستی است. بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این یادداشت اینگونه می نویسد: "در راستای تقویت "عمق استراتژیک" و با توجه به تضعیف روزافزون داعش، به نظر می‌رسد تهران همچنین به دنبال یک جاپای نظامی و پشتیبانی در نواحی جنوب غربی سوریه و نزدیکی بلندی‌های جولان است. چنین گامی در صورت تحقق، ایران را قادر می‌سازد جبهه جدیدی علیه اسرائیل در شمال شرقی آن گشوده و با تکیه بر حزب‌الله در جنوب لبنان، منطقه فراخی از شمال اسرائیل را به شکل گازانبری تحت محاصره قرار دهد."

این مساله به وضوح نشان می دهد که بی‌بی‌سی فارسی به تبعیت از کشور متبوعش انگلیس که نقش اساسی و اصلی در شکل گیری این رژیم خون ریز را داشته است اکنون ملزم به حمایت تمام قد از آن می باشد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل