1485

نگرانی بی‌بی‌سی از چند و چون سوگواری یک گربه!

4 سال قبل

هم رسانی

   پست هانیه توسلی برای مرگ گربه خانگی اش

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به واکنش مردم ایران در مورد سوگواری برای مرگ یک گربه پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی مرگ گربه متعلق به یکی از بازیگران سینمای ایران و سوگواری وی برای این حیوان خانگی خود در فضای مجازی، به بررسی واکنش مردم ایران برای این موضوع پرداخته است تا شاید بتواند از این موضوع در جهت اهداف سیاسی خود بهره برداری کند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده است، با استفاده از تیتر «از همدردی و تعجب تا تسویه حساب سیاسی؛ واکنش‌ها به سوگواری برای مرگ یک گربه»، این گونه می‌نویسد: «پست اینستاگرامی هانیه توسلی، بازیگر سرشناس ایرانی درباره مرگ گربه‌اش در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های بسیاری برانگیخته و حتی در بعضی اظهارنظرها کار به تسویه حساب سیاسی هم کشیده است.

روز دوشنبه ۸ آبان، هانیه توسلی در صفحه شخصی اینستاگرام خود که ۷۲۰ هزار دنبال کننده دارد، عکسی از گربه خود گذاشت و احساسش را از مرگ این حیوان خانگی بیان کرد.

ظاهراً تعداد زیاد کامنت‌های توهین‌آمیز در زیر این پست باعث شده که خانم توسلی از خیر نظرات کاربران بگذرد و بخش نظرات این پست را حذف کند.

فقط در توییتر فارسی، در بیست و چهارساعت گذشته حدود ۴ هزار و ششصد بار درباره این موضوع صحبت شده است.

برخی هم خانم توسلی را به "غربزدگی" متهم کردند. در سالهای اخیر در جمهوری اسلامی نگهداری از سگ و حیوانات خانگی به عنوان پدیده‌ای که از غرب به ایران آمده برخورد شده است و از مسائل مناقشه برانگیز بوده است.»

اما در این مورد باید به چند نکته اساسی تأکید کرد؛ نکته اول این که مردم ایران از نظر ارتباط با حیوانات و مهربانی با آن‌ها یکی از بهترین وضعیت‌ها در بین کشورهای جهان را دارند؛ درست است که گه گاه تصویری از یک شکار منتشر می‌شود، اما نسبت این موارد با آزار حیوانات در سایر نقاط جهان بسیار ناچیز است.

بعلاوه انجمن‌های مردم نهاد پر تعدادی که همواره بر تعداد آن‌ها اضافه می‌شود و بر حمایت و مراقبت از حیوانات مشغول هستند، نشان دهنده همین اهمیت است.

مراقبت و مهربانی با حیوانات در دین مبین اسلام نیز مورد تأکید بوده است؛ زید شحام نقل کرده است: در نزد امام صادق (ع) صحبت از کبوتر شد و ایشان فرمودند: «آن‌ها را در خانه‌های خود داشته باشید که محبوب هستند».

در حدیثی دیگر پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه وآله) به عمه خود فرمودند: «که چه مانع است تو را از آن‌که در خانه خود برکتی نگاه‌داری؟ گفت: یا رسول اللّه برکت کدام است؟ فرمودند: گوسفندی که شیر دهد. هر که در خانه او گوسفند شیرده یا بز شیرده یا گاو شیرده باشد باعث برکت خانه او می‌شود.»

در همین رابطه، امام کاظم (ع) فرمود: «نشاید که خانه هر یک از شماها از سه چیز تهی باشد که آنها آباد کن خانه باشند: گربه و کبوتر و خروس و اگر با خروس مرغی هم باشد چه‌بهتر وگرنه باکی نیست بر کسی که توانا بر آن نیست.»

احادیث پر تعداد دیگری نیز از ائمه بزرگوار اسلام (ع) برای این موضوع در دسترس است.

اما گاهی این اهمیت با فرهنگ فروپاشیده غربی در می‌آمیزد و نتیجه آن چیزی جز آن چیزی است که انسانیت خواهان آن است.

کمرنگ شدن ارزش‌های دینی، تغییر سبک زندگی و تغییرات پر شتاب اجتماعی همراه با ورود غیر قابل کنترل شبکه‌های اجتماعی و ... مواردی را به فرهنگ برخی از مردم اضافه کرده است که باعث شده ارتباط با حیوانات خانگی از جنبه انسانیت و مهرورزی فراتر رفته و آن‌ها را عضوی از خود و خانواده تلقی کنند که آسیب‌های مختلفی را در پی دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل