1486

تبلیغ برای کتمان جنایت!

4 سال قبل

هم رسانی

   گزارش بی‌بی‌سی از حمله هوایی آمریکا به سومالی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با افتخار از حمله جنگنده‌های آمریکایی به مواضع داعش در سومالی خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به نوعی به بازتاب خبری مبنی بر حمله جنگنده‌های آمریکایی به مواضع داعش در کشور سومالی پرداخته است که گویی این حمله نوعی عملیات آزادی خواهانه و انسان دوستانه بوده و بر این اساس تلاش می‌کند تا واقعیت‌های پشت پرده و ارتباطات میان کاخ سفید و این گروه تروریستی را از دید و ذهن مخاطبین خود دور نگاه دارد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با استفاده از تیتر «حملات جنگنده‌های آمریکایی به 'پایگاه داعش' در سومالی»، نوشته است: «پنتاگون می‌گوید جنگنده‌های آمریکایی بنابر درخواست دولت سومالی در دو نوبت مواضع گروه جهادی وابسته به داعش در منطقه خودممختار پانتلند در شمال‌شرقی سومالی را هدف قرار داده‌اند.

عصر جمعه (سوم نوامبر - ۱۲ آبان) ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در آفریقا طی اطلاعیه‌ای تأیید کرد این حملات در حوالی نیمه شب و ۱۱ صبح به وقت محلی صورت گرفته و طی آن تعدادی از شبه‌نظامیان داعش کشته شده‌اند.

پانتلند یک منطقه خودمختار در شمال شرق سومالی است که توسط دولت محلی اداره می‌شود اما آن طور که ستاد فرماندهی آفریقای ارتش آمریکا می‌گوید این حمله با هماهنگی دولت مرکزی سومالی صورت گرفته است.

بنابر این گزارش هدف حملات هوایی امروز آمریکا گروه کوچکی از شبه نظامیان تحت رهبری عبدالقادر مؤمن است که پس از جدایی از اسلام‌گرایان الشباب، به دامنه کوه‌های منطقه پانتلند رفته‌اند و دو سالی است که در آنجا تحت عنوان شاخه داعش در سومالی فعالیت می‌کنند.

الشباب که بخش مهمی از جنوب و مرکز سومالی را تحت کنترل خود دارد یک گروه افراط‌گرای وابسته به القاعده است.

عبدالقادر مؤمن در سال ۲۰۱۰ و پس از آن که از سوی نهادهای اطلاعاتی بریتانیا مورد بازجویی قرار گرفت، به سومالی رفت و در آنجا به عضویت گروه الشباب درآمد اما در سال ۲۰۱۵ با اعلام بیعت با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، خود را به عنوان رهبر این گروه در سومالی معرفی کرد.

هنوز از شمار کشته‌شدگان این حملات هوایی گزارشی منتشر نشده و معلوم نیست آیا عبدالقادر مؤمن که ملیت دوگانه سومالیایی-بریتانیایی دارد هم در جریان این حمله آسیب دیده است یا خیر.»

اما آیا به معنای واقعی این گونه رفتارهایی پر از ابهام و سؤال آمریکا در نقاط مختلف جهان، با هدف مقابله با تروریست‌ها صورت می‌گیرد؟!

چرا اکثر این گونه عملیات‌ها ناقص و مبهم اطلاع رسانی می‌شوند؟! و چرا با وجود این همه ابهام به این گستردگی توسط رسانه‌های غربی مورد انعکاس و بازتاب قرار می‌گیرد؟!

آیا این اخبار مبهم و جهت دار را باید باور کرد یا اسناد و گزارش‌های بسیاری که واقعیتی دیگر را نشان می‌دهند؟!

حتی اسناد مختلفی که از سوی نهادهای خود ایالات متحده منتشر شده است هم عکس این نوع دلسوزی‌های ضد تروریستی آمریکا را نشان می‌دهد؛ به طور مثال سازمان دیده بان قضایی امریکا با انتشار اسناد مربوط به دو وزارتخانه خارجه و دفاع امریکا، اسرار بسیار مهمی را در مورد جنگ علیه سوریه و نقش امریکا در به قدرت رسیدن و شکل گیری گروه تروریستی داعش فاش کرد.

تصاویر و اسناد منتشر شده توسط وزارت دفاع روسیه از مواضع و مقر تروریست‌های داعشی در نزدیکی شهر دیرالزور سوریه هم نشان دهنده نقش ایالات متحده در تقویت نظامی این جنایت کاران است؛ تصاویر هوایی گرفته شده از این پایگاه‌های داعشی نشان دهنده وفور تجهیزات آمریکایی مستقر در آن است.

بگذریم از موارد متعدد دیگری مانند کمک رسانی به مواضع داعش در عراق و ... که واقعیت را غیر قابل انکار ساخته است.

با این وجود، آیا خبر یا حتی حمله مبهم هوایی به یک پایگاه در سومالی می‌تواند این حقایق را پنهان کند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل