1499

بی‌بی‌سی: آمریکایی‌ها هوای غیرنظامیان افغان را دارند!

4 سال قبل

هم رسانی

   تداوم قربانی شدن غیرنظامیان افغان در حمله جنگنده‌های آمریکایی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با تکذیب تلفات غیرنظامیان در حمله جنگنده‌های آمریکایی در افغانستان، از توجه ویژه آن‌ها به سلامت و امنیت مردم این کشور خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، ضمن تلاش برای تکذیب تلفات غیرنظامیان در حمله جنگنده‌های آمریکایی به ولایت قندوز افغانستان، تأکید می‌کند که امنیت و سلامت غیرنظامیان در این کشور برای نظامیان آمریکایی بسیار مهم و با ارزش است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با تیتر «نیروی هوایی آمریکا: به غیر نظامیان در ولایت قندوز آسیب نرسیده است» منتشر کرده است، می‌نویسد: «فرماندهی نیروی هوایی آمریکا در افغانستان اعلام کرده که تحقیقات این نیروها در ولایت قندوز نشان می‌دهد که هیج غیرنظامی در حمله نیروهای آمریکایی در این ولایت کشته نشده‌اند.

در خبرنامه این نیروها که امروز سه‌شنبه، ۱۶عقرب/ آبان نشر شد آمده که براساس تحقیقات آنها در عملیات مورد اشاره که بتاریخ ۱۳و ۱۲ عقرب انجام شده، هیج شواهدی از تلفات غیر نظامیان دیده نشده‌است.

فرماندهی نیروی هوایی آمریکا افزوده است که در این عملیات شماری از نیروهای شورشی کشته شده‌اند.

در این خبرنامه آمده است که مراکز درمان نیز در این منطقه بررسی شده و هیج غیر نظامی زخمی که در درگیرها زخمی شده باشند، در این مراکز نبوده است.»

بی‌بی‌سی تأکید می‌کند: «به گفته فرماندهی این نیروها، حفاظت از افراد غیر نظامی برای آنان از اهمیت بالای برخوردار است.»

این در شرایطی است که بارها و بارها جنگنده‌های آمریکایی در نقاط مختلف افغانستان و به ویژه در ولایت قندوز این کشور با حملات خود، با بهانه مبارزه با تروریسم و طالبان، غیرنظامیان و حتی بیماران را مورد هدف موشک‌هایشان قرار داده و قربانی کرده اند و در نهایت نیز همه این واقعیت‌های تلخ را یک اشتباه انسانی سهوی دانسته و بدون اینکه عاملین آن محاکمه‌ای جدی را تجربه کنند، آن را به فراموشی سپردند.

در خصوص همین حمله اخیر که مقامات آمریکا و بی‌بی‌سی ادعا دارند، غیرنظامیان قربانی جنگ‌طلبی آمریکایی‌ها نبوده اند، "خوش احمد نصرت‌یار"، عضو شورای ولایتی قندوز پیشتر اذعان نموده بود که صبح روز یکشنبه، زمانی که درگیری پایان یافته بود، غیرنظامیانی در حال برگشت به خانه‌های‌شان بودند که بمباران شدند.

او در این باره همانند سایر آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای مختلف، در گفتگویی که با گاردین انجام داده است، آمار تقریبی غیرنظامیان قربانی این حمله را 55 نفر دانسته که تعداد قابل توجهی را نیز زنان و کودکان شامل می‌شوند.

البته آمار دقیقی از قربانیان این جنایت در دست نیست؛ زیرا نیروهای امنیتی افغانستان خیلی سریع مسیرهای منتهی به محل بمباران جنگنده‌های آمریکایی را مسدود کرده و اجازه حضور نزدیکان افراد جان‌باخته برای بیرون آوردن جنازه قربانیان را نداده‌اند و به همین دلیل آمارهای مختلفی از تعداد غیرنظامیان قربانی این حمله ارائه شده است که در اکثر موارد این تعداد بیش از چهل نفر اعلام شده است.

در حمله چند وقت پیش جنگنده‌های آمریکایی به شهرستان "چوکی" در ولایت "کنر" واقع در شرق افغانستان نیز که به بهانه مبارزه با داعش صورت گرفت و ادعای آمریکایی‌ها کشتار اعضای داعش بوده است، در واقعیت به اذعان شاهدین عینی این منطقه، مردمی غیرنظامی که عازم یک مراسم عروسی بودند هدف موشک‌ها قرار گرفتند که در جریان آن چهارده غیرنظامی جانشان را از دست دادند.

پیش‌تر نیز همین موضوع در جریان حملات هوایی آمریکا به مناطقی در کابل صورت گرفته بود که تعدادی از غیرنظامیان جانشان را از دست دادند.

آمارها و گزارش‌های مختلف منتشر شده نشان می‌دهند که در شش ماه اول سال 2017 میلادی حملات هوایی در افغانستان منجر به کشته شدن 95 غیرنظامی و زخمی شدن 137 نفر دیگر شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل