1501

وقتی ایران جای غرب را در منطقه تنگ می‌کند!

4 سال قبل

هم رسانی

   تصویر هوایی مکانی که بی‌بی‌سی ادعا می‌کند پایگاه نظامی ایران در سوریه است

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با ادعای تلاش ایران برای ساخت پایگاهی نظامی در سوریه، نگرانی غرب از این موضوع را ابراز کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با طرح ادعایی در مورد تلاش جمهوری اسلامی ایران برای ساخت پایگاهی نظامی در سوریه، این اقدام را تحریک‌آمیز و مخالف صلح منطقه دانسته و به این وسیله نگرانی‌های غرب در این خصوص را ابراز نموده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که به قلم "گوردون کورهرا" خبرنگار امور امنیتی خود منتشر کرده است، با اعلام این که «یک منبع اطلاعاتی غربی مدعی شده است ایران در حال ساخت پایگاه نظامی دائمی در سوریه است»، این گونه می‌نویسد: «یک منبع اطلاعاتی غربی به بی‌بی‌سی گفته است ایران درحال ساخت یک پایگاه نظامی دائمی در سوریه است

گفته می‌شود ارتش ایران این پایگاه را در حومه الکسوه، ۱۴ کیلومتری جنوب دمشق و محلی که پیشتر مورد استفاده ارتش سوریه بود برپا کرده است.

این گزارش همزمان با افزایش تنش برسر نفوذ ایران در سوریه و منطقه خاورمیانه منتشر شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل هشدار داده است ایران درصدد استقرار حضور نظامی خود در سوریه است و افزوده اسراییل جلوی این کار را خواهد گرفت.

تصاویر ماهواره‌ای که به سفارش بی‌بی‌سی تهیه شده‌اند نشان می‌دهند بین ماه ژانویه و اکتبر سال جاری ساخت و سازهایی در محل مورد اشاره منابع اطلاعاتی در جریان بوده است.

این تصاویر حاکی از ساخت ۱۲ ساختمان است که احتمالا برای جای دادن خودروهای نظامی و نیز سربازها تعبیه شده است.

در ماه‌های اخیر ساختمان‌های دیگری نیز به این محل اضافه شده است با این حال تایید مستقل هدف این ساخت و ساز و حضور نظامیان ایرانی در آن ممکن نیست.»

بی‌بی‌سی در ادامه می‌آورد: «یک منبع دیگر به بی‌بی‌سی گفت است احتمالا مقام‌های عالیرتبه نظامی ایران در هفته‌های گذشته از این محل بازدید کرده‌اند.

تحلیل‌ مستقل این تصاویر توسط بی‌بی‌سی نظامی بودن این تاسیسات را تایید می‌کند و نشان می‌دهد این پایگاه درعین حال شامل چند گاراژ می‌شود که هرکدام ظرفیت شش تا هشت خودورو دارند.

این بررسی‌ها در عین حال حاکی از آن است که در شش ماه گذشته ساختمان‌های تازه ای در این محل ساخته شده و ساختمان‌های دیگری بازسازی شده‌اند، اگرچه مشخص نیست ساختمان‌های جدید چه کاربردی دارند.

این پایگاه در ۵۰ کیلومتری بلندی‌های جولان قرار دارد، منطقه‌ای از سوریه که پیشتر توسط اسراییل اشغال شده بود و حالا حضور نظامی قابل توجهی در آن دارد.

روز یکشنبه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در حساب توییتری خود نوشت : "داعش که بیرون می‌رود ایران وارد می‌شود. ایران به دنبال استقرار خودش به عنوان نیروی نظامی در سوریه است و ما اجازه این کار را نمی‌دهیم."

آقای نتانیاهو در گفتگویی با شوی تلویزیونی اندرو مار در بی‌بی‌سی گفت ایران به دنبال آوردن نیروهای هوایی و دریایی و بخش‌هایی از ارتش خود به مجاورت اسراییل است.

اسراییل نگرانی‌های دیگری را نیز درباره استفاده ایران از بنادر و پایگاه‌های سوریه برای زیردریایی‌های خود مطرح کرده است.»

اما در شرایطی شاهد این اظهارات جدید ضد ایرانی هستیم که در واقعیت با بررسی این موضوع می‌توان به نگرانی‌های غرب از تنگ شدن جایشان در منطقه پی برد.

تصاویر ماهواره‌ای از ساخت یک پایگاه کوچک در حالی این‌گونه مهم بوده و باعث نگرانی مقامات مختلف غربی شده‌است که خودشان در نقاط مختلف این منطقه دارای پایگاه‌های نظامی موقت و دائمی بزرگ هستند.

ایالات متحده آمریکا تنها در کشورهای قطر، عربستان سعودی، کویت، بحرین، امارات و عمان، دارای 21 پایگاه نظامی دائمی است که نشان‌دهنده فعالیت جدی نظامی این کشور در خاورمیانه است.

از مهمترین پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا میتوان به پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه، پایگاه هوایی احمدالجابر و پایگاه هوایی علی السالم در کویت، محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا و پایگاه هوایی شیخ عیسی در بحرین، پایگاه هوایی تومریت در عمان، پایگاه هوایی الحدید در قطر، پایگاه هوایی بگرام در افغانستان، فرودگاه مناس در قرقیزستان، پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی، پایگاه نظامی شمسی و پایگاه شهباز در پاکستان و ... نام برد.

با این وجود و با این گستردگی حضور نظامی آمریکا و غرب در منطقه، آیا ساخت یک پایگاه کوچک که آن هم همه اخبار مربوطه‌اش مبهم و غیر معتبر است، می‌تواند این گونه نگران‌کننده باشد؟!

آیا وقتی آمریکا از هزاران کیلومتر دورتر می‌تواند در منطقه به این گستردگی حضور نظامی داشته باشد، ایران در کشور دوست و همسایه خود، سوریه و با رضایت کامل دولت و مردم این کشور نمی‌تواند حاضر باشد؟! آن هم در شرایطی که تنها ایران در این سال‌ها به طور عملی در مقابله با تروریست‌ها سوریه را همراهی کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل