1506

داستان بی‌بی‌سی و قطعنامه‌های ضد ایرانی

5 سال قبل

هم رسانی

   عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران

بی‌بی‌سی در گزارشی ویژه به صدور قطعنامه‌ای علیه وضعیت حقوق بشر ایران در سازمان ملل متحد پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به طور ویژه بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از صدور قطعنامه ضد ایرانی جدیدی توسط سازمان ملل متحد و با موضوع حقوق بشر خبر داده و به تأیید و توجیه آن پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبر «تصویب قطعنامه سازمان ملل در انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران»، این گونه نوشته است: «سازمان ملل متحد با ۸۳ رأی مثبت در مقابل ۳۰ رأی منفی و ۶۸ رأی ممتنع قعطنامه ای را در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران تصویب کرده است.

این قطعنامه به ابتکار کانادا در کمیته امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی سازمان ملل (کمیته سوم مجمع عمومی) تنظیم شده بود. گزارش می‌شود که کانادا برای تهیه آن با ده‌ها کشور و سازمان حقوق بشری رایزنی کرده است.

این قطعنامه نسبت به نقض حقوق بشر در بسیاری زمینه‌ها در ایران "نگرانی جدی" ابراز می‌کند اما در عین حال از پیشرفت در بعضی زمینه‌ها استقبال می‌کند.

این قطعنامه پنج صفحه‌ای نسبت به توسل ایران به شکنجه، وضعیت بد زندان‌ها، دستگیری‌های خودسرانه، محدودیت‌ها بر آزادی دینی و عقیدتی و تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی و همچنین زنان ابراز نگرانی می‌کند.

این قطعنامه در پی گزارش ۲۳ صفحه‌ای عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره ایران که ماه پیش منتشر شد تصویب می‌شود.»

این قطعنامه که همانند موارد مشابه گذشته با استناد به منابه یک سویه و ناقص و از مجراهایی سیاسی در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح و با حداقل رأی ممکن به تصویب رسید در شرایطی است که این روزها، به طور عملی جمهوری اسلامی ایران برای احیای حقوق بشر در منطقه فعالیت می‌کند.

مبارزات جدی و مؤثر ایران اسلامی با تروریست‌های فعال در سوریه و عراق از جمله داعش که سال‌هاست نه تنها حقوق بشر را نابود می‌کنند، بلکه خون انسان‌ها را هم می‌خورند، رضایت مردم و دولت این کشورها از نقش آفرینی ایران و شکست‌هایی که تروریست‌ها متحمل شده‌اند، نشان دهنده حسن نیت کشورمان در مسیر حفاظت از حقوق انسان‌هاست.

دفاع و حمایت ملت و نظام جمهوری اسلامی آر مردم بی دفاع یمن در شرایطی که آل سعود و غرب حتی راه‌های کمک رسانی به آن‌ها را هم بسته‌اند و با جنایاتشان به اذعان خود سازمان ملل، بحران عظیم انسانی را رقم زنده‌اند نیز نشان دهنده اهمیتی است که حقوق بشر برای ایران و ایرانی دارد.

اما به دلیل سیاست‌های استعماری غرب در موضوعات این چنینی که با نقش آفرینی ایران اسلامی به هم ریخته است، واقعیت‌ها وارونه شده و بجای تقدیر از تلاش‌های ایران اسلامی برای دفاع از حقوق بشر حتی فراتر از مرزهای خود، باید شاهد قطعنامه‌هایی بر ضد کشورمان باشیم.

بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ذر واکنش به این موضوع، به طور رسمی تأکید کرد: "جمهوری اسلامی ایران قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران که در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد توسط کانادا و تعداد دیگری از کشورهای غربی ارائه شده است را اقدامی مردود و غیرقابل قبول می‌داند. استفاده ابزاری، گزینشی و سیاسی از موضوع حقوق بشر توسط کشورهای غربی علیه کشورهای مستقل جهان رویکردی محکوم و اقدامی نادرست است که نتیجه‌ای جز تضعیف جایگاه والای حقوق بشر به دنبال نخواهد داشت و حمایت تعدادی از بزرگترین ناقضان رسوای حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی، متجاوزین و جنایتکاران جنگی و حامیان و مروجین اصلی تروریسم، خشونت و افراطی‌گری از این قطعنامه تنها یکی از دلایل بی اعتباری و سیاسی بودن آن است.

جمهوری اسلامی ایران نظام مبتنی بر مردم‌سالاری دینی است و همواره و همیشه در امر ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین‌المللی خود کاملاً جدی بوده و آماده است تا بر اساس اصول متعالی خود در جهت ارتقاء جایگاه حقوق بشر در جهان گفتگو و همکاری‌های سازندهای را در چارجوب احترام متقابل، برابری و عدالت و انصاف و دور از اغراض سیاسی با تمامی ساز و کارهای مشروع بین المللی با کشورهایِ علاقمندِ به تحکیم و حمایت واقعی از حقوق بشر داشته باشد."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل