1509

سال‌ها اشغال افغانستان برای هیچ!

5 سال قبل

هم رسانی

   دیدار عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به دیدار مقامات افغانستان و آمریکا پرداخته است، در حالی که در این دیدار واقعیت‌های تلخی از بی نتیچگی اشغال افغانستان ابراز شد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که از دیدار مقامات آمریکا و افغانستان در واشنگتن منتشر کرده است، به رابطه صمیمی دو کشور می‌پردازد، در شرایطی که اظهارات رئیس اجرایی افغانستان در این دیدار نشان دهنده بی نتیجگی اشغال چندین ساله کشورش توسط غرب است.

بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این گزارش نوشته است: «عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در یک سفر کاری به آمریکا در کاخ سفید با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

آقای عبدالله در این دیدار که دیروز (۱۸ نوامبر) انجام شد، ضمن حمایت از استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان گفت "مشکل پناه‌گاه‌های تروریست‌ها هنوز یک مشکل جدی" است. او از پاکستان خواسته است تا در برچیدن این پناه‌گاه‌ها همکاری کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سه ماه پیش با اعلام استراتژی جدید خود پاکستان را متهم کرد که به شورشیانی در افغانستان فعالیت می‌کنند، پناه می‌دهد. پاکستان این اتهام را رد می‌کند.

معاون دونالد ترامپ نتایج و پیامدهای استراتژی برای افغانستان را "رضایت‌بخش" خواند و تاکید کرد که آمریکا از حکومت وحدت ملی و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند.

آقای پنس همچنین بر ضرورت انجام اصلاحات، مشارکت سیاسی و آمادگی برای برگزاری انتخابات‌های پیش‌رو تأکید کرد.»

اما با این وجود باید این سؤال اساسی را مطرح کرد که دلیل هجوم نظامی همه جانبه غرب به افغانستان در سال 2001 میلادی و سال‌ها اشغال نظامی این کشور توسط آن‌ها چه بوده است؟!

بررسی وعده‌ها و اظهارات مقامات سیاسی و نظامی غربی به ویژه آمریکا در آن دوران و طی این سال‌ها برای بهانه و توجیه حمله به افغانستان و اشغال آن، همواره مبارزه با تروریست و گروه‌های تروریستی بوده است که در این کشور پناه گرفته‌اند؛ اما بعد از گذشت 16 سال، چه اتفاقی افتاده است که اکنون همچنان به اذعان مقامات رسمی هم افغانستانی و هم آمریکایی، این کشور همچنان پناهگاه تروریست‌هاست؟!

علاوه بر تداوم حضو و فعالیت گروه‌های مختلف تروریستی در افغانستان، تا کنون چندین هزار غیر نظامی نیز به شکل‌های مختلف قربانی این جنگ و اشغالگری شده‌اند که بررسی آمارها به خوبی نشان می‌دهد هر سال، این آمار نسبت به سال قبل از خود با افزایشی قابل توجه همراه بوده است.

بعلاوه میزان کشت مواد مخدر در افغانستان نیز در دوران اشغال توسط غرب و با مدیریت غرب با رشدی چندین برابری همراه بوده است، به طوری که تنها در یک سال گذشته میزان کشت خشخاش در این کشور 87 درصد افزایش یافته است و این نه تنها امنیت افغانستان، بلکه سایر کشورهای جهان، به ویژه کشورهای همسایه مانند ایران را به مخاطره انداخته است.

این دستآوردهای غرب در سال‌های اشغال نظامی گسترده یک کشور است که نشان می‌دهد همه این سال‌ها مردم غیر نظامی افغانی که قربانی موشک‌ها و گلوله‌های غربی شده‌اند، برای هیچ خونشان به زمین ریخته شده است و 16 سال استقلال کشورشان برای هیچ از بین رفته است.

جالب اینجاست که عدم برقراری امنیت و آرامش در افغانستان، نه تنها دلیل بر شرم مقامات غربی نشده است، بلکه آن‌ها با بی شرمی از این موضوع به عنوان بهانه اصلی ادامه دادن به اشغال افغانستان بهره برداری می‌کنند و با این ادعا که کارشان در این کشور همچنان نیمه تمام است، به اشغال و جنایت در این سرزمین ادامه می‌دهند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل