1511

توافقی غربی برای ادامه آشوب در منطقه

4 سال قبل

هم رسانی

   رؤسای جمهوری آمریکا و فرانسه

بی‌بی‌سی فارسی از توافق میان آمریکا و فرانسه بر علیه ایران گزارش داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از توافقات صورت گرفته میان سران ایالات متحده آمریکا و فرانسه برای اقدام علیه ایران خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبر «'توافق' رهبران آمریکا و فرانسه برای مقابله با ایران و حزب الله»، می‌نویسد: «کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در یک تماس تلفنی در خصوص مقابله با 'فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات کننده' جمهوری اسلامی و گروه حزب الله لبنان توافق کرده‌اند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون روز شنبه (۱۸ نوامبر) درباره اوضاع سوریه و لبنان گفتگو کردند. در این بیانیه آمده است: "هر دو رئیس جمهور درباره ضرورت همکاری با متحدان برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده حزب الله و ایران در منطقه توافق کردند."

خبر 'توافق' رهبران آمریکا و فرانسه پس از آن اعلام شد که سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان دو هفته بعد از استعفای غیرمنتظره در عربستان سعودی، به فرانسه سفر و با امانوئل مکرون گفتگو کرد.»

بررسی سابقه نقش آفرینی فرانسه در منطقه نشان می‌دهد که هر چند این کشور هم یکی از استعمارگران با سابقه جهان است که سال‌های سال بر مردمان در نقاط مختلف جهان ظلم کرده است اما نوعی رقابت و استقلال در سیاست‌های گذشته‌اش وجود داشته است.

حتی در جریان حمله آمریکا و انگلیس به عراق در سال 2003 میلادی ما به طور جدی این استقلال سیاسی را در فرانسه دیدیم که چگونه با صراحت و جدیت با این حمله مخالفت کردند.

اما اکنون سال‌هاست که دیگر از این استقلال در فرانسه و دولت مردانش خبری نیست؛ مردم این کشور در آرزوی آن گذشته هستند و به همین خاطر در انتخابات‌های این کشور نامزدهای شعار خروج از اتحادیه اروپا را سر می‌دهند.

سیاست‌های فرانسه در خاورمیانه روز به روز بیشتر تحت تأثیر و کنترل آمریکا قرار گرفت و ما بارها شاهد همکاری‌هایی تلخ میان آمریکا و فرانسه بوده‌ایم.

توافق و همکاری اخیر میان دولتمردان فرانسه و ایالات متحده علیه ایران نیز تازه‌ترین نمونه این موضوع است که بیش از پیش نشان می‌دهد فرانسه از نقشی اثرگذار در منطقه به جاده صاف کن سیاست‌های دیگران تبدیل شده است.

این همکاری فرانسه و آمریکا به بهانه نگرانی برای فعالیت جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان بر خلاف حقوق بشر، در شرایطی اتفاق می افتد که همکاری و نقش آفرینی جدی کشورمان، حزب الله لبنان و نیروهای مردمی عراق و سوریه، شکست سیاست‌های غرب در منطقه را تکمیل کرده و در حالی که غرب مدعی بود مبارزه با داعش به بیش از سی سال زمان نیاز دارد، خیلی زودتر از آن چه که باید این تروریست‌های غربی – تکفیری را نابود کردند و امروز می‌توان به جرئت گفت که داعش دیگر در جغرافیای عراق و سوریه حضور ندارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل