1514

سگی قهرمان در کنار انسان‌هایی قاتل!

5 سال قبل

هم رسانی

   سگی به نام "مالی" که با ارزشترین مدال قهرمانی و شجاعت نظامی انگلیس را دریافت کرد

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از حضور یک سگ قهرمان انگلیسی در افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از اهدای با ارزش‌ترین مدال نظامی انگلیس به سگی خبر داده است که در افغانستان مشغول به خدمت است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «اهدای بالاترین مدال بریتانیا به سگی که با طالبان جنگید» نوشته است: «یک سگ ارتش که در نجات سربازان بریتانیایی و افغان در افغانستان کمک کرده بود، یکی از معتبرترین مدال‌های بریتانیا را دریافت می‌کند.

قرار است به این سگ مدال دیکین داده شود که از سال ۱۹۴۳ به این سو به عنوان مدال شجاعت برای حیوانات شناخته شده است.

این سگ که مالی نام دارد، در سال ۲۰۱۲ برای کشف مواد منفجره دوبار وارد ساختمانی در کابل شد که زیر آتش مستقیم شورشیان قرار داشت.

مالی در این عملیات هشت ساعته شدیداً مجروح شد. مربی او در آن زمان مدال شجاعت دریافت کرد.

سرجوخه دانیل هاتلی، مربی جدید مالی می‌گوید که این سگ "شجاعتی فوق العاده" دارد.

سرجوخه هاتلی در مورد مالی گفته است: "او وارد ساختمان شد تا دنبال هدفی برود که به او آموزش داده شده بود. او توانست خطر بالقوه را به موقع شناسایی کند و در نتیجه نیروهای بریتانیایی توانستند دست بالا را پیدا کنند. مالی در اثر انفجار نارنجک شدیداً مجروح شد اما باز هم به کارش ادامه داد. آنچه که او آن روز انجام داد فراتر از هر آموزشی بود که دیده بود."»

تقدیر از این سگ به دلیل نجات جان انسان‌ها در شرایطی صورت گرفته است که نظامیان انگلیسی در سال‌های اشغال افغانستان، بر خلاف این سگ برای جان انسان‌ها کمترین ارزشی قائل نبوده و بارها در جنایاتی غیر انسانی، مردمی بی دفاع را به خاک و خون کشیده‌اند و جالب‌تر این است که با پس از هر بار جنایت، هیچ خبری از توبیخ و تنبیه و محاکمه‌شان نیز مطرح نشده است.

چند ماه پیش نشریه انگلیسی مشهور "ساندی تایمز" در گزارشی ویژه و افشاگرانه به این بخش از حضور نظامیان انگلیسی در افغانستان پرداخت و پرده از جنایت آن‌ها علیه غیرنظامیان افغان برداشت.

این نشریه در بخشی از گزارش خود این گونه آورده است: "نظامیان وابسته به نیروی هوایی ویژه انگلیس (اس.آ.اس) در زمان حضور در افغانستان، شبانه به منازل مردم هجوم می‌بردند و پس از دستگیری قربانیان خود، سرآنها را می‌پوشاندند و سپس به ضرب گلوله، آن‌ها را از پای درمی‌آوردند! مقامات ارشد پلیس نظامی و منابع دفاع انگلیس اعلام کرده‌اند که اسناد مربوط به نیروی هوایی ویژه انگلیس «کاملاً موثق» هستند. اما کارشناسان هنگام بررسی مدارک، متوجه شدند که گزارش‌های عملیات نیروی هوایی ویژه انگلیس دستکاری شده بوده تا نشان دهد نیروهای ویژه افغان این کشتار و جنایات را انجام داده‌اند."

"ساندی تایمز" در توضیح این جنایت که سال‌ها توسط نظامیان انگلیسی در افغانستان صورت گرفته است، ادامه می‌دهد: "یکی از افسران نیروهای ویژه می‌گوید در سال 2010 سربازان انگلیسی را مشاهده کرده که مواد مخدر و سلاح را در لباس‌های قربانیان خود جاسازی می‌کرده‌اند تا این طور وانمود شود که آنها بدون دلیل در پست‌های ایست و بازرسی کشته نشده‌اند. این افسر انگلیسی نیز درباره تپانچه ماکاروف اظهار داشت: این تپانچه به آنها (نظامیان انگلیسی) این اجازه را می‌داد تا با قرار دادن آن در کنار جسد قربانیان طوری وانمود کنند که این افراد از اعضای بلندپایه طالبان و یا القاعده بودند؛ زیرا این سلاح توسط این افراد استفاده می‌شده است."

بر اساس گزارش و آمار منتشر شده توسط دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، نیروهای نظامی غربی در طول سال‌های 2009 تا سال 2012، تنها در جریان حملات شبانه خود، 295 غیرنظامی افغان را به قتل رسانده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل