1515

پایان داعش و کتمان سهم بزرگ ایران در این پیروزی از سوی بی‌بی‌سی

5 سال قبل

هم رسانی

   پایان داعش و کتمان سهم بزرگ ایران در این پیروزی از سوی بی‌بی‌سی

شهر مرزی البوکمال سوریه در نزدیکی مرزهای عراق سرانجام پس از چند هفته درگیری سنگین میان نیروهای دولتی و گروه تروریستی داعش حال تحت کنترل کامل دولت دمشق قرار گرفته است.
اتاق عملیات همپیمانان ارتش سوریه نیز در بیانیه‌ای آزادسازی کامل شهر البوکمال در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق در حومه جنوب شرقی دیرالزور را تائید کرده است.

پس از آزادسازی البوکمال سوریه، خبرها حاکی از فرار ابوحسن العراقی موسوم به والی داعش در این شهر به کرانه شرقی رود فرات است. همچنین گفته شده به همراه وی، صدام الجمل از سرکرده های بارز و نیز ابوسمیه الانصاری از دیگر سرکرده های داعش نیز گریخته اند.

آزادسازی شهر بوکمال در سوریه از مهم‌ترین نقاط عطف در مرحله پایانی مبارزه با گروه تروریستی داعش در سوریه است. آزادی بوکمال به عنوان یکی از آخرین مراکز استقرار داعش در سوریه همزمان با آزاد سازی شهر راوه به عنوان آخرین منطقه مسکونی تحت کنترل داعش در عراق بشارت دهنده وعده های محور مقاومت از جمله سید حسن نصرالله و سردار قاسم سلیمانی در مورد ریشه کن شدن داعش پیش از آغاز سال جدید میلادی است. شکست داعش در بوکمال به معنی شکست این گروه تروریستی در سوریه است. داعش 98 درصد خاک تحت اشغال خود در سوریه را رها کرده و هم اکنون فقط بر بخش هایی از مناطق مرزی این کشور و عراق مسلط است.

این روزها با به پایان رسیدن کابوس داعش در عراق و سوریه و شادمانی مردم این دو کشور از این پیروزی های پی در پی بسیاری از تحلیل گران و حتی و بالاتر از آن بسیاری از سیاسیون سخن از بی بدیل ایران در این پیروزی ها می کنند. دیگر مردم منطقه به خوبی می دانند که اگر ایران نبود و نقش جدی ایفا نمی کرد به طور قطع و یقین امروز این پیروزی ها حاصل نمی شد.

در این بین اما در کمال با آنکه اکثر رسانه های منطقه ای و فرا منطقه ای به نقش پررنگ ایران در این پیروزی ها اشاره می کنند تعجب شبکه بی‌بی‌سی فارسی به دنبال نادیده گرفتن و کتمان آن است. بی‌بی‌سی ئر گزارشی مفصل به شکست داعش در عراق و سوریه اشاره می کند اما سعی می کند با نادیده گرفتن تلاش های ایران، سخن از نقش آمریکا و حتی سعودی که خود والد این مولود ناخلف بوده است می کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل