1518

وقتی یک بمب از انحصار در می‌آید!

5 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به آزمایش موشکی کره شمالی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به موضوع آزمایش موشکی جدید کره شمالی واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به خبر آزمایش موشکی جدید کره شمالی، به این موضوع واکنش نشان داده و آن را خطری برای همه جهان خوانده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر «آزمایش تازه موشکی کره‌شمالی 'تهدیدی علیه جهان است'» منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در واکنش به پرتاب بلندپروازترین موشک قاره پیمای بالستیک کره شمالی می‌گوید این اقدام تهدیدی علیه جهان است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید موشک آزمایش شده از نوع قاره پیما بوده و پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاده است.

مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند این موشک توانسته به لحاظ مدت زمان پرواز (۵۱ دقیقه) و رسیدن به ارتفاع جوی (حدود ۴۵۰۰ کیلومتر) از پیشرفت برنامه موشکی پیونگ یانگ حکایت داشته باشد.

آقای متیس پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و دیگر مقام‌های ارشد دولت را در جریان این تحول گذاشت در محوطه کاخ سفید اظهار نظر می‌کرد.

او گفت: "صادقانه بگویم ارتفاعی که این موشک به آن رسید از موشک‌های قبلی آنها بیشتر بود" و افزود که کره شمالی در حال ساختن "موشک‌های بالستیکی است که همه نقاط جهان را تهدید می‌کند."

آقای ترامپ که وقتی این موشک هنوز در آسمان بود از پرتاب آن باخبر شد بعداً گفت: "ما به آن رسیدگی خواهیم کرد."»

اما آیا ماهیتاً بمب اتمی خطرساز است یا کشور دارنده آن هم مهم است؟!

تا پیش از کره شمالی، تسلیحات اتمی تنها در انحصار ایالات متحده آمریکا و کشورهایی بود که همگی ارتباطی نزدیک با آمریکا دارند و می‌توان کره شمالی را تنها و نخستین کشور ضد آمریکایی دانست که به تسلیحات اتمی دست یافته است.

گزارش‌هایی که در سال 2017 میلادی در خصوص ذخایر بمب‌های اتمی در جهان منتشر شده و همچنین آمارهایی که رسانه‌های داخلی آمریکا بارها منتشر کرده‌اند، تعداد بمب‌های اتمی ذخیره سازی شده در ایالات متحده را بین شش هزار و 800 تا هفت هزار و هشتصد کلاهک اتمی تخمین زده‌اند که بر این اساس می‌توان آمریکا را بزرگترین دارنده بمب‌های اتمی جهان معرفی کرد.

باید به این نکته نیز توجه و دقت داشت که ایالات متحده آمریکا تنها کشوری در جهان است که از بمب‌های اتمی علیه کشوری دیگر و انسان‌ها استفاده نظامی کرده است و دو بار با حمله اتمی به ژاپن، میلیون‌ها نفر را در نسل‌های مختلف به طور مستقیم و غیر مستقیم، قربانی جنگ افروزی خود کرده است.

علاوه بر این میزان جنگ افروزی و حملات نظامی مستقیم و نقش آفرینی‌های نظامی غیر مستقیم در نقاط مختلف جهان نیز، نام آمریکا را در صدر جدول عاملین این موضوعات نشان می‌دهد.

با توجه به این واقعیت‌ها، آیا آزمایش موشک‌های بالستیک در کره شمالی، می‌تواند برای جهان و انسان‌ها، خطرناک‌تر چندین هزار کلاهک اتمی آماده استفاده آمریکایی باشد که سابقه این کار را نیز در پرونده خود دارد؟!

آیا اگر انگلیس که خود صدها کلاهک اتمی ذخیره شده دارد، به این تعداد اضافه کند، باز هم شاهد این نگرانی‌ها بودیم؟!

آیا رژیم اشغالگر صهیونیستی که حتی آمار دقیقی از فعالیت‌های نظامی هسته‌ای خود ارائه نمی‌دهد خطر محسوب نمی‌شود؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل