1521

خودکشی دختر افغان و نگرانی بی‌بی‌سی برای آزار جنسی در دانشگاه‌ها

5 سال قبل

هم رسانی

   اعتراضات به تبعیض جنسیتی در دانشگاه های افغانستان پس از خودکشی زهرا خاوری

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به خبر خودکشی یک دختر در افغانستان، از نگرانی خود برای وضعیت آزار جنسی در دانشگاه‌های این کشور خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، به بهانه بازتاب خبر خودکشی یک دختر دانشجو در افغانستان، به طرح وضعیت آزار جنسی در دانشگاه‌های این کشور پرداخته و از این طریق خود را نگران برای این موضوع نشان می‌دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر «خودکشی زهرا و برملاشدن روایت‌هایی از 'تحقیر، تبعیض و آزار جنسی' در دانشگاه» منتشر کرده است، با بهره گیری از سلاح احساس در نوع نگارش خود، می‌نویسد: «پدر زهرا خاوری اشک نمی‌ریخت، اما صدایش می‌لرزید. انگار شوکه شده بود. برایش گفته بودند که دخترش سخت بیمار شده و او باید زودتر به کابل بیاید. یونس از دایکندی، ولایت مرکزی افغانستان ساعت یازده شب راه افتاده بود و پس از دوازده ساعت سفر به کابل رسیده بود. به او جنازه دخترش را تحویل دادند.

خودکشی زهرا خاوری، دانشجوی ۲۵ ساله رشته دامپزشکی دانشگاه کابل که گفته می‌شود سخت‌گیری‌های استاد راهنما دلیل آن بوده، سر و صداها و جنجال‌های زیادی به دنبال داشت.

پس از انتشار خبر مرگ او، بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی شروع به نوشتن خاطرات خود از فضای دانشگاه و برخورد استادان کردند.»

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «شهرزاد اکبر که در دانشگاه آکسفورد بریتانیا تحصیل کرده، در صفحه فیسبوک خود نوشت: "نخستین باری که تهدید به تجاوز جنسی شدم در پوهنتون (دانشگاه) کابل بود. تهدید در لفافه از سوی یکی از استادان عنوان شد. نخستین باری که تبعیض قومی، مذهبی، زبانی و اقتصادی را عریان و بی پرده دیدم، دانشجو بودم... بعد از یک و نیم سال تحصیل در پوهنتون کابل، ترک تحصیل کردم تا بازمانده‌های اعتماد به نفس، نیرو، شادمانی و خوش بینی‌ام به یغما نرود. وقتی در آمریکا به تحصیل ادامه دادم دوباره عشقم را نسبت به آموختن به یاد آوردم..."

با افزایش شمار این روایت‌ها، بعضی از رسانه‌ها نشر مطالب دنباله‌دار درباره این موضوع را به دست گرفتند.

شکایات و خاطرات تکان‍دهنده تنها به حکایت دانشجویان ختم نشد، استادان هم از هم‌قطاران و همکاران خود شاکی شدند و پای مقامات عالی‌رتبه هم به میدان کشیده شد تا جایی که معاون دوم رئیس‌جمهوری هم اعترافات تلخی از وجود مشکلات در دانشگاه‌ها داشت.»

اما باید از بی‌بی‌سی پرسید که آیا وضعیت دختران در دانشگاه‌های انگلیس از نظر تبعیض جنسیتی و آزار جنسی، قابل قبول است که این رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس، برای دختران افغانستان ابراز نگرانی می‌کند؟!

گاردین چندی پیش با طراحی و اجرای پرسشنامه‌ای در وبسایت خود، بیش از صد گزارش در خصوص آزار و تبعیض جنسی در دانشگاه‌های انگلیس دریافت کرده است؛ این رسانه انگلیسی در گزارشی تحلیلی از نتایج این پرسشنامه تأکید می‌کند که روند تبعیض و آزار جنسی در سطح دانشگاه‌های این کشور به طوری نگران کننده در حال افزایش است و این در حالیست که این موضوع در بیشتر اوقات پنهان مانده است.

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در رسانه‌های مختلف انگلیسی، بیش از 15 درصد دختران دانشجو در این کشور در سال اول ورود خود به دانشگاه یا قربانی تجاوز جنسی بوده‌اند و یا تلاشی برای سوءقصد جنسی به آن‌ها صورت گرفته است و این در شرایطی است که واقعیت‌ها به دلیل عدم گزارش همه موارد و مخفی ماندن بسیاری از این مسائل، نشان دهنده آماری به مراتب بالاتر است.

بعلاوه دختران مسلمان نیز در دانشگاه‌های انگلیس اصلاً امنیت جانی و انسانی ندارند و بارها مورد تعرضات جدی قرار گرفته و می‌گیرند.

در یک نمونه می‌توان به قتل دانشجوی سطح دکتری مسلمان در دانشگاهی واقع در لندن اشاره کرد که تنها به دلیل پوشش اسلامی و مسلمان بودن، جانش را از دست داده بود.

ناهید المانع ۳۱ ساله، دانشجوی دکترا از عربستان سعودی در حالی که در پیاده رو بود به دلیل داشتن حجاب اسلامی بر اثر 16 ضربه چاقو در دانشگاهی در اسکس در شمال شرق لندن کشته شد. افسران پلیس بر این باورند که این زن مسلمان به دلیل داشتن پوشش اسلامی، لباسی گشاد و بلند و روسری هدف قرار گرفت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل