1524

گزارش بی‌بی‌سی از حرکت افغانستان در مسیر غرب

4 سال قبل

هم رسانی

   ویس احمد برمک، سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از صدور مجوز حمل سلاح در افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با ابراز رضایت از حرکت افغانستان در مسیر غرب، از اجرای قانونی با هدف صدور مجوز برای حمل سلاح در این کشور خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با اعلام این خبر که «صدور مجوز حمل سلاح در افغانستان از سر گرفته شد»، می‌نویسد: «سرپرست وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که دو سال پس از توقف صدور مجوز حمل سلاح، صدور چنین مجوزی از سر گرفته شده است.

ویس احمد برمک روز سه‌شنبه (۷ قوس/آذر) به خبرنگاران گفت که پس از بازنگری طرزالعمل صدور مجوز حمل سلاح در شورای امنیت ملی، صدور مجوز حمل سلاح از سر گرفته شده است.

آقای برمک گفت که هدف از تصویب این طرزالعمل صدور مجوز حمل سلاح به منظور استفاده دفاع مشروع به شهروندان است. او افزود که سلاح‌های دارای مجوز صرفاً برای محافظت شخصی استفاده خواهد شد.

براساس این طرزالعمل، دفاع مشروع شخصی در چنین حالات تعریف شده: دفاع در برابر حمله و تعرض، دفاع متناسب با خطر تهدیدکننده، دفاع تنها برای رفع خطر، دفاع در برابر عمل مغایر قانون و غیرعادلانه و در صورتی که مدافع باعث عمل جرمی مهاجم نشود.

در طرزالعمل افزوده شده اگر سلاح‌های دارای مجوز در موارد غیر از این موارد استفاده شود، مجوز حمل آنها باطل و با دارندگان آنها برخورد قانونی خواهد شد.»

اما این موضوع در شرایطی مطرح و انعکاس داده می‌شود که پیش از افغانستان، کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا، قوانین مشابهی در خصوص صدور مجوز برای حمل سلاح را اجرا کرده و می‌کنند و نتایج به بار آمده از این جریان کاملاً نشان دهنده عمق فاجعه ایست که در پی این تصمیمات سیاسی خوابیده است.

امروزه آمریکا با وجود دارا بودن حدود 4 درصد از جمعیت جهان، صاحب بیش از 50 درصد اسلحه‌های غیر نظامی در کره زمین است.

آمارها نشان می‌دهد تنها در سال 2009 میلادی، بیش از 310 میلیون سلاح گرم در این کشور خرید و فروش شده است.

در بررسی‌های آماری صورت گرفته در طی یک بازه زمانی 477 روزه، شاهد این واقعیت هولناک بوده‌ایم که 521 مورد تیراندازی به جمعیت در ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است که این آمار به تنها نشان دهنده عمق این فاجعه است.

تعداد بالای خودکشی با سلاح گرم و قتل‌های صورت گرفته را نیز باید به این آمار اضافه کرد و همه این‌ها در شرایطی است که خاک آمریکا از فعالیت علنی و مستقیم گروه‌های تروریستی و البته جنگ دور است.

حال تصور کنید، افغانستان که خود هم اکنون درگیر آشوب‌های مختلف تروریستی از جمله داعش، القاعده و طالبان است و سال‌هاست با جنگی غیر منطقی از سوی غرب نیز دست و پنجه نرم می‌کند، سلاح را نیز هماهنند آمریکایی‌ها در دست مردمان غیر نظامی آزاد رها کند؛ چه سرنوشتی قابل پیش بینی است؟!

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل