1541

تلاش بی‌بی‌سی برای احقاق حق آمریکا در سوریه!

5 سال قبل

هم رسانی

   آمریکا به دنبال سهم خواهی از آسمان سوریه

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی به دنبال توجیه جنگ افروزی آمریکا در سوریه گام برداشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به تحولات سوریه تلاش کرده است تا رفتارهای تحریک آمیز و جنگ افروزی های ایالات متحده آمریکا در سوریه را موجه جلوه دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: «وزارت دفاع آمریکا از شلیک تیر اخطار جت‌های آمریکایی به سوی دو جنگنده سوخوی ۲۵ روسیه بر فراز خاک سوریه خبر داده است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ایالات متحده، این دو جنگنده روسیه وارد حریم هوایی شرق رودخانه فرات در سوریه شده بودند که به گفته مقام‌های آمریکایی حریم پروازی مورد توافق ایالات متحده است.

بر این اساس، دو جنگنده اف ۲۲ آمریکا به سوی هواپیماهای جنگی روسیه تیر اخطار شلیک کردند.

همچنین منابع آمریکایی از نزدیک شدن بیش از اندازه یکی از جت‌های روسیه به هواپیمای آمریکایی در حین پرواز خبر داده‌اند.

به گفته آنها پیش از شلیک تیر اخطار، جنگنده‌های آمریکایی سعی کردند با ارتباط رادیویی به خلبانان روس هشدار بدهند.»

این خبر در شرایطی منتشر می‌شود که وزارت دفاع روسیه با رد ادعای آمریکا اعلام کرد که دو جت سوخوی ۲۵ این کشور در حال مراقبت از یک کاروان کمک رسانی بودند که جنگنده‌های آمریکایی به سوی آنها پرواز کردند.

اما سؤال اساسی اینجاست که ایالات متحده بر اساس چه قانون و قرارداری برای خود حق حریم زمینی و هوایی در سوریه در نظر گرفته است؟!

چطور حضور مشاوره‌ای فرماندهان نظامی ایران در سوریه که با درخواست و رضایت کامل دولت و مردم سوریه صورت می‌گیرد، مداخله در امور داخلی کشورها و تلاش برای گشترش خشونت و تروریسم است، اما ایالات متحده بدون هیچ مجوزی بخشی از سوریه را از آن خود و منطقه عملیاتی خود می‌داند و حتی اجازه پرواز به دیگران نمی‌دهد؟!

آیا این حضور دردی از مردم سوریه درمان کرده است؟!

جالب است که از خاک و آسمان خود سوریه، آمریکایی‌ها و متحدانشان، برای کشتار مردم خود این کشور استفاده می‌کنند؛ خبر کشتار غیرنظامیان سوری در اثر حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی بارها در رسانه‌های مختلف جهان خبرساز شد.

بر اساس بیانیه‌ای که در تاریخ اول آوریل (11 اردیبهشت) سال جاری منتشر شد، خود ایالات متحده پذیرفته است که در مجموع 18 هزار و 645 حملهٔ هوایی در بازهٔ زمانی اوت 2014 تا فوریه 2017 در سوریه و عراق صورت گرفته است و در این حملات 396 غیرنظامی کشته شده‌اند.

این در شرایطی است که دیده‌بان حقوق سوریه در گزارشی اعلام کرد در مجموع 42 هزار و 234 حملهٔ هوایی صورت گرفته به سوریه در سال‌های 2014 تا 2017، برآورد می‌شود که دستکم 7 هزار غیرنظامی کشته شده‌اند.

شواهد حتی واقعیتی تلخ‌تر از این را هم نشان می‌دهند و آمریکا با همه این جنایات، همچنان به دنبال سهم خواهی در سوریه است و پس از شکست دوستان و ابزارهای تروریستی خود در این کشور به دست نیروهای مقاومت اسلامی، تلاش می‌کند که به شکل‌ها و بهانه‌هایی مختلف، حضور خود در سوریه را حفظ کرده و با وقاحت و بی شرمی بسیار، از حقی که ناحق است دفاع کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل