1546

فضاسازی بی‌بی‌سی برای حمایت از یک جاسوس

5 سال قبل

هم رسانی

   احمدرضا جلالی، جاسوس بازداشتی در ایران

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی ویژه به بررسی وضعیت یک جاسوس در زندان کشورمان پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، به بررسی وضعیت پرونده یک جاسوس زندانی در کشورمان پرداخته و تلاش کرده است تا با فضاسازی‌های ضد ایرانی خود از این عنصر غربی حمایت کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «دیوان عالی حکم اعدام احمدرضا جلالی را 'تأیید کرده است'»، نوشته است: «سازمان عفو بین الملل و خانواده احمدرضا جلالی، پزشک و محقق مقیم سوئد، که اخیراً به "جرم جاسوسی" در ایران به اعدام محکوم شد، می گویند که این حکم در دیوان عالی در پشت درهای بسته تأیید شده است.

آقای جلالی که در آوریل سال ۲۰۱۶ در جریان سفری به ایران دستگیر شد برای دانشگاه پزشکی کارولینسکای استکهلم کار می‌کند.

مقام‌های ایران او را متهم به ارائه اطلاعاتی به اسرائیل برای کمک به ترور چند دانشمند هسته‌ای کرده‌اند.

ویدا مهران نیا، همسر آقای جلالی روز ۲۴ اکتبر تأیید کرد که همسرش در دادگاهی در ایران به اتهام "محاربه" و "همکاری با دولت اسرائیل" به اعدام محکوم شده است.

در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ حداقل چهار دانشمند برنامه هسته‌ای ایران کشته شدند. ایران در سال ۲۰۱۲ یک نفر را به جرم آن قتل‌ها و ارتباط با اسرائیل اعدام کرد.

گروه عفو بین الملل گزارش می‌دهد که وکلای آقای جلالی در روز شنبه ۹ دسامبر - ۱۸ آذر - مطلع شدند که دیوان عالی ایران پرونده او را بررسی و حکم اعدام را تأیید کرده است.

گفته شد که دیوان عالی در جریان فرآیندی محرمانه این حکم را تأیید کرده و به وکلا اجازه نداده است دفاعیات خود را عرضه کنند.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه می‌آورد: «مگدالینا مقرابی، مدیر خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل، در بیانیه‌ای نوشت: "این نه فقط تعرضی تکان دهنده به حق محاکمه منصفانه است بلکه همچنین حق زندگی احمدرضا جلالی را کاملاً نادیده می‌گیرد."

او که در استکهلم به سر می‌برد به رویترز گفت: "فرآیند قضایی از ابتدا عادلانه و حقوقی نبود. هیچ یک از جلسات دادگاه علنی نبود و بازجوها تصمیم خود را بر قضات تحمیل کردند."

عفو بین الملل می‌گوید که آقای جلالی در نامه‌ای در ماه اوت از زندان نوشت که به دلیل خودداری از جاسوسی برای ایران تحت بازداشت است.»

اما برای درک واقعیت‌ها در خصوص "احمدرضا جلالی" و دلیل بازداشت و محاکمه او در کشورمان، بهترین منبع اعترافات خود اوست که از زبان خودش به صورت ویدئویی منتشر شده است.

او در این اعترافات اذعان نموده است که در سال 1387 و در جریان یک دوره آموزشی در خارج از کشور در دام اطلاعاتی افسران موساد گرفتار می‌شود و فردی به نام "توماس" به عنوان یک متخصص مسائل امنیتی در اروپا با نزدیک شدن و برقراری ارتباط با وی زمینه‌های جهت دهی به فعالیت‌هایش را فراهم می‌آورد.

"جلالی" در این اعترافات تأکید کرده است که از طریق "توماس" به دلیل کار در شرکتی در حوزه امنیتی پس از دو مرحله مصاحبه و آزمودنش دعوت شده و وارد کار می‌شود که در جریان آن مباحث به سمت فعالیت‌هایش بر روی پروژه‌های دفاعی و علمی در کشورمان کشیده شده و به تدریج خواستار جمع آوری اطلاعات از وی در موارد مختلف می‌شوند که او نیز به همین دلایل پس از کسب آموزش‌های اطلاعاتی لازم، سالانه چند بار به ایران سفر می‌کند و پس از هر بار با هماهنگی‌هایی که از طریق تلفنی خاص و مخفی انجام می‌شود، برای انتقال اطلاعات به خارج از کشور می‌رود.

وی در جریان بیش از 50 ملاقات با عناصر موساد در خارج از کشور ضمن دریافت مبالغی، با انگیزه دریافت تابعیت یکی از کشورهای اروپای غربی، آگاهانه به همکاری با آن‌ها ادامه داد.

این جاسوس و خائن به ملت ایران، مشخصات دانشمندان هسته‌ای از جمله دکتر شهریاری و دکتر علی‌محمدی را به افسران موساد منتقل می‌کند و آن‌ها نیز این اطلاعات را تجمیع و با بهره برداری از آن‌ها با استفاده از عناصر عملیاتی خود، به ترور این دانشمندان اقدام می‌کند.

این تنها بخشی از خیانت‌های این به اصطلاح پزشک به ملت ایران است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل