1568

خواب زمستانی جهانی در مقابل نسل‌کشی مسلمانان میانمار

5 سال قبل

هم رسانی

   زید بن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با تردید و پس از مدت‌ها سکوت، به نقش رهبر دولت میانمار در نسل‌کشی مسلمانان این کشور اعتراف کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به اظهارات یکی از مقامات سازمان ملل متحد پرداخته است، پس از مدت‌ها سکوت معنادار در برابر نسل‌کشی مسلمانان در میانمار، به نقش رهبر دولت میانمار در این قتل عام مسلمانان اذعان نموده است؛ هر چند این اعتراف با تردید از سوی این مقام بین المللی همراه بوده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با این تیتر که «کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: به نظرم سوچی مجوز سرکوب‌ها را صادر کرده است»، نوشته است: «زید بن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، می‌گوید که به نظر وی آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار (برمه)، مجوز سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا را صادر کرده است.

آقای حسین در گفتگویی با بی‌بی‌سی تاکید کرده است که با توجه به وسعت عملیات نظامی علیه اقلیت روهینگیا که نتیجه آن هزاران نفر کشته و اجبار صدها هزار نفر به فرار از کشور شده است، چنین تصمیم‌هایی به طور معمول در بالاترین سطح مقامات کشور صورت می‌گیرد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزوده است که رهبران این کشور در نهایت ممکن است با اتهام نسل‌کشی روبرو شوند.»

این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامه با تلاش برای رفع این اتهام از "سوچی"، می‌آورد: «آنگ سان سوچی پاسخ به این سخنان آقای حسین را رد کرده است. خانم سوچی از برندگان جایزه صلح نوبل است در عمل رهبر میانمار محسوب می‌شود.

دولت میانمار از اطلاق کلمه روهینگیا به این اقلیت خودداری می‌کند. مقامات میانمار می‌گویند که این افراد مهاجرانی هستند که از بنگلادش به میانمار رفته‌اند.

اکثر جمعیت میانمار بودایی مذهب هستند و درگیری بین بودائیان تندرو و مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در سال‌های اخیر تلفاتی برجای گذاشته است.»

اما در شرایطی پس از سال‌ها کشتار و ظلم علیه مسلمانان روهینگیا، اکنون آن هم به طور ضمنی و در لفافه به بخشی از واقعیت‌های این جنایات توسط بی‌بی‌سی اذعان می‌شود که این رسانه مدعی بی طرفی و حرفه‌ای گری، نزدیک به 5 سال در برابر این جنایات سکوت کرده است.

مسلمانان روهینگیا که بر اساس قوانین میانمار یکی از ستمدیده‌ترین گروه‌های قومی در جهان محسوب می‌شوند، در حالت عادی نیز از سال‌ها پیش با محدودیت‌ها و تبعیض‌های بسیاری در میانمار روزگار می‌گذرانند و حتی از واژه "شهروند" نیز برای آن‌ها استفاده نمی‌شود، چه برسد به حق شهروندی که از آن محروم هستند.

آن‌ها جزو اقوام رسمی میانمار محسوب نمی‌شوند، در نتیجه تابعیت میانماری ندارند. حق ندارند زمین داشته باشند، حق تحصیل ندارند، گذرنامه ندارند، در داخل کشور هم امکان مسافرتشان محدود است. آنانی که در میانمار زندگی می‌کنند حدود یک میلیون و صد هزار نفر هستند، عمدتاً در ایالت راخین (غرب کشور) زندگی می‌کنند و یا اینجا و آنجا پراکنده شده‌اند. بخش بزرگی روهینگیایی‌ها که زمانی در میانمار می‌زیستند اکنون به دیگر کشورها در آسیای جنوبی و مناطق دیگر رفته‌اند و زندگی‌شان عمدتاً با مشقت و فقر می‌گذرد. قدرت مرکزی در میانمار مردم روهینگیا را بنگالی می‌خواند و چون اکنون می‌توان سرکوب اسلام‌گرایان را خوب در داخل و خارج فروخت، مقاومت آنها را تروریستی نامیده و با سرکوب شدید قصد راندن همه آنها را به بنگلادش دارد.

از سال 2012 میلادی به بهانه انتشار خبر تجاوز سه جوان از این گروه به یک دختر بودایی جنایت علیه مسلمانان روهینگیا به طور رسمی و شدید آغاز شده است؛ البته قابل ذکر است که شاهدان می گویند آن دختر خود با یکی از این سه جوان فرار کرده است و بعلاوه از این سه نفر که بازداشت شده‌اند، یک نفر خودکشی کرده و دو نفر دیگر هم اعدام شدند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل