1569

گزارش بی‌بی‌سی از مردمی که همچنان قربانی می‌شوند!

4 سال قبل

هم رسانی

   نشست سازمان "افغان‌های متأثر از مین"

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از ادامه قربانی شدن مردم افغانستان در اثر عملکرد مین‌های کاشته شده در این کشور خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به وضعیت داخلی مردم افغانستان اختصاص داده است، با پرداختن به آماری، از ادامه قربانی گرفتن مین‌های کاشته شده در این کشور، خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با انتشار تیتر «افزایش ۲۵ درصدی قربانیان مین‌های ضدنفر در افغانستان»، نوشته است: «یک نهاد حامی قربانیان مین در افغانستان از افزایش ۲۵ درصدی قربانیان در سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته میلادی خبر داده است.

سازمان "افغان‌های متأثر از مین" روز پنجشنبه (۲۳ قوس/آذر) با انتشار گزارشی به خبرنگاران گفت که امسال ۱۹۴۳ نفر قربانی مین زمینی شده‌اند که در مقایسه با ۱۳۱۰ نفر در سال گذشته، ۶۳۳ نفر بیشتر قربانی شده‌اند.

اسلام محمدی، از مسئولان این سازمان گفته که ۷۸ درصد این قربانیان را غیرنظامیان و ۴۲ درصد آنها را کودکان تشکیل می‌دهند. به گفته او، حدود ۸۰ درصد قربانیان کشته شده‌اند.»

بی‌بی‌سی در ادامه تلاش می‌کند تا همه تقصیر را بر گردن گروه‌های شورشی بی اندازد و در مقابل تنها راه نجات مردم این کشور را کمک‌های غرب نشان دهد و به همین دلیل می‌آورد: «او به بی‌بی‌سی گفت که بیش از ۸۰ درصد مین‌هایی که در افغانستان کار گذاشته می‌شوند، مین‌های کنارجاده‌ای هستند که گروه‌های شورشی مسئول آن هستند.

آقای محمدی افزود بیشتر مین‌هایی که در افغانستان قربانی می‌گیرند، مین‌های "دست‌ساز" هستند که به گفته او، هر روز در مناطق مختلف، به‌ویژه در جنوب افغانستان کار گذاشته می‌شود.

افغانستان از سال ۲۰۰۳ به پیمان اوتاوا، که براساس آن کشورهای عضو، متعهد به محو مین ضدنفر هستند، پیوسته و از مین علیه مخالفان استفاده نمی‌کند، اما گروه‌های مسلح شورشی به صورت گسترده از مین استفاده می‌کنند.

افغانستان در زمینه محو مین ضدنفر از سال‌ها پیش متکی به کمک‌های بین‌المللی بوده است، اما آقای محمدی می‌گوید که در حال حاضر این کمک‌ها به نصف کاهش یافته و باعث "نگرانی" است.

این کشور براساس پیمان اوتاوا متعهد شده که تا سال ۲۰۲۳ کشتزارهای مین را کاملاً پاک کند، اما آقای محمدی می‌گوید که اگر کمک‌ها افزایش نیابد و شورشیان دست از کارگذاشتن مین برندارند، این تعهد به موقعش اجرایی نخواهد شد.»

جالب است بدانید که افغانستان با داشتن ۶۰۰ کیلومتر زمین آلوده به مین، در صدر کشورهای دارای زمین آلوده به مین قرار دارد.

با این وجود آیا ریشه همه این مین‌های پر تعدادی که در خاک‌های افغانستان روزگار می‌گذرانند و هر روزه قربانی می‌گیرند، طالبان و نیروهای نظامی افغان هستند؟!

آیا غرب و به ویژه ایالات متحده آمریکا و انگلیس در این وضعیت هیچ نقشی ندارند؟!

در شرایطی بیش از یک میلیوت افغان در نزدیکی اراضی مملو از مین‌های کاشته شده زندگی می‌کنند و هر روز با خبر این مین‌ها روزگار سپری می‌کنند که بر اساس آمارهای منتشر شده باز هم نقش غرب در این وضعیت بارز و غیر قابل انکار است.

وحید مژده کارشناس و فعال سیاسی افغان در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری در کابل به همین واقعیت اشاره کرد و گفت: "نیروهای کشورهای غربی، مانند روس‌ها نقاط مختلف افغانستان را مین گذاری کرده‌اند که مشکلات زیادی را برای مردم این کشور بوجود آورده است. از قبل هم مشخص بود نیروهای غربی در افغانستان مین گذاری کرده‌اند اما آن‌ها مسئولیت انفجار مین‌ها را متوجه طالبان می‌کردند. همان‌گونه که نیروهای شوروی سابق در زمان حضور در افغانستان نقاط زیادی را مین گذاری کردند نیروهای غربی نیز همین کار را کرده‌اند. طالبان مین گذاری‌ها را تکذیب می‌کردند و اکنون مشخص شده که مین گذاری‌ها کار نیروهای خارجی بوده است."

اما این موضوع و این نقش شوم آمریکایی و انگلیسی تنها در خصوص افغانستان هم صدق نمی‌کند و بسیار فراتر از این کشور است.

علاوه بر کشورمان که قربانی مین‌های اهدایی غرب به صدام حسین بوده و هست و هنوز هم پس از سال‌ها از جنگ تحمیلی گاها شاید قربانی شدن افراد بر اثر فعال شدن مین‌های کاشته شده در مناطق مرزی کشورمان هستیم، یکی دیگر از نمونه‌های بارز این جریان خود عراق است که پس از تبدیل شدن صدام و رژیم بعثی این کشور به مهره‌ای سوخته در مسیر اهداف غرب، در جریان حمله آمریکا و انگلیس به عراق، حجم وسیعی از زمین‌های این کشور به کشتزارهای مخفی مین‌ها تبدیل شد.

یک پایگاه خبری رسمی در آمریکا پس از سال‌ها پرده از واقعیتی هولناک از جنایات آمریکا و انگلیس در حمله به عراق برداشت؛ واقعیتی که نشان می‌داد تنها در طول سه هفته نخست تجاوز این کشورها به عراق در سال 2003 میلادی، بیش از پنجاه میلیون مین در خاک‌های عراق کاشته شده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل