1572

شورای امنیت در ایران نگران چیست؟!

4 سال قبل

هم رسانی

   شورای امنیت سازمان ملل متحد

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی از نگرانی‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای وضعیت داخلی ایران خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، خبر از نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی وضعیت داخلی ایران داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام نگرانی شورای امنیت از برخورد با معترضین در کشورمان، نوشته است: «درپی درخواست آمریکا شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز جمعه پنجم ژانویه برای بررسی و موضع‌گیری درباره اعتراضات خیابانی در ایران و نحوه برخود دولت با این اعتراضات جلسه‌ای اضطراری تشکیل خواهد داد.

این جلسه طبق درخواست آمریکا ساعت سه بعدازظهر به وقت محلی شرق آمریکا برگزار می‌شود. دولت آمریکا نسبت به محدودیت آزادی بیان و تجمع در ایران و برخورد خشونت آمیز با معترضان ابراز نگرانی کرده و خواستار موضعگیری سازمان ملل در این زمینه شده بود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اوایل هفته جاری گفته بود کشورش به دنبال برگزاری جلسه‌ای در شورای امنیت به منظور حمایت از معترضان ایرانی خواهد بود.

خانم هیلی روز سه‌شنبه گفت "وقتی مردم ایران فریاد آزادی‌خواهی سرمی‌دهند همه آنها که آزادی را دوست دارند باید کنار آنها بایستند."

خانم هیلی درعین حال گفته بود به دنبال طرح این موضوع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهد بود.»

اما سؤال اساسی اینجاست که شورای امنیت در ایران نگران چیست؟!

آن طور که از نام این شورا برداشت می‌شود و با توجه به اهداف و سیاست‌هایی که ایجاد این شورا در سازمان ملل متحد داشته است، یقیناً باید نگرانی برای خدشه دار شدن امنیت در جهان باعث نگرانی آن‌ها و واکنششان شود؛ اما آیا در مواجهه با ایران، این اصل کلیدی رعایت می‌شود؟!

نه تنها در مورد ایران، بلکه ظاهراً شورای امنیت به طور اساسی ساختار و ماهیت و هدف تشکیل خود را فراموش کرده است.

این روزها در یمن میلیون‌ها کودک در قحطی روزگار سپری می‌کنند، میلیون‌ها نفر بی خانمان شده‌اند، میلیون‌ها نفر قربانی جنایاتی شده‌اند که نقش اول آن بر عهده عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکاست، اما شورای امنیت هیچ گونه نگرانی را به خود راه نمی‌دهد.

سال‌ها در سوریه و عراق گروه‌های تروریستی بزرگترین جنایت علیه بشریت را رقم زده و می‌زنند، گروه‌هایی که باز هم حامیان اصلی‌شان عربستان، آمریکا و اسرائیل است و باز هم این شورا هیچ گونه خطری برای صلح جهانی را احساس نکرد.

این روزها در میانمار مسلمانان با نسل‌کشی بوداییان مواجه‌اند و باز هم گویا "صلح" و "امنیت" در جهان خدشه دار نشده است.

در آمریکا اعتراضات گسترده به بی عدالتی و تبعیض علیه رنگین پوستان با دخالت جدی و شدید پلیس این کشور، خیابان‌ها را به میدان جنگ تبدیل کرد، اما شورای امنیت نگران هیچ چیز نشد.

در بحرین نیروهای رژیم آل خلیفه و مزدوران عربسانی منتقل شده به این کشور، اعتراضات و راه پیمایی های کاملاً مسالمت آمیز مردمی را با گلوله و آر پی جی و ... جواب می‌دهند و این شورا برای امنیت مردم هیچ اضطرابی به خود راه نداد.

در افغانستان جنگنده‌های آمریکا و ناتو بجای تروریست‌ها مردم غیر نظامی را قربانی می‌کنند، و باز هم صلح جهانی به خطر نمی‌افتد.

اما در کنار همه این واقعیت‌ها و موارد بسیار دیگری که اگر قرار به بازشمردن آن‌ها باشد نیاز به صفحه‌ها نوشتن دارد، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای افرادی در ایران نگران شده است که با آشوب و اغتشاش خیابانی، بر هم زدن نظم و امنیت عمومی، اخلال در زندگی مردم، آسیب رساندن به اموال عمومی و دارایی مردم، قتل و ...، صلح و آرامش را از مردم کشورمان دزدیده‌اند.

شورای امنیت به جای این که از حق امنیت و صلح مردم ایران در برابر این اقلیت آشوب گر دفاع کند، نگران وضعیت اغتشاش گران است تا مبادا حرکت آن‌ها برای نابودی امنیت در ایران با مانعی همراه باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل